Hl o 4 B x I -itiEl Een krant van allure De bakkers - Den Haag telde er halverwege de achttiende eeuw zo’n 130 - hadden het soms zo moeilijk, dat zij geld moesten lenen om de maalbelastingte kunnen betalen. Sommige bakkers mengden dan ook maar wat ongemalen rogge, grof gemalen meel en overgebleven grutten door het brooddeeg. De overheid, die op deze manier maalbelasting misliep, reageerde door wettelijk voor te schrijven dat brooddeeg alleen zuiver meel mocht bevatten. Periodiek werd het brood op zijn samenstelling gecontroleerd. Omstreeks 1518 had de boekdrukker Hugo Janszoon van Woerden zich in Den Haag gevestigd. Hij drukte ’Die Wandelinghe der Bloemen’, voor zover bekend het eerste in Den Haag gedrukte boek. Tegen het eind van de zestiende eeuw kregen de Haagse boekdrukkers zelfs internationaal bekendheid, wat ongetwijfeld ook te maken had met de opkomst van Den Haag als regeringscentrum en de vestiging van de landsdrukkerij alhier. De boekdrukker was in die tijd tevens uitgever en vaak ook boekhandelaar. Sommige boekdrukkers gaven ook een krant uit. De ’s-Gravenhaegsche Courant, voor het eerst verschenen in 1710, kwam drie maal per week uit in een Nederlandse en een Franse editie. De krant behoorde, met de Franstalige periodieken uit Amsterdam, Leiden en Utrecht, tot de betere kranten van de wereld. De ’s-Gravenhaegsche Courant had een redactie van drie schrijvers en beschikte over vijf tot acht zetters. Veel buitenlandse boeken werden in Nederland gedrukt, omdat hier grotere vrijheid heerste dan in de meeste andere landen. Sommige boeken en pamfletten waren gericht tegen regerende vorsten van andere landen en werden van hieruit naar het betreffende land gesmokkeld. Ook in Den Haag profiteerden veel uitgevers van buitenlandse opdrachten. Meestal ging het daarbij om politieke verhandelingen tegen een bewind, maar ook wel om roddelverhalen over vorsten, zoals het boek ’Merkwaardige Geschiedenissen van Anna Maria de Mailly, de Hertoginne van Chateaux-Roux en minaresse van Lodewijk XV, Koning van Frankrijk’. Deze uitgave leverde de boekdrukker overigens wel een werkverbod van zes weken op, want uit vrees voor diplomatieke moeilijkheden legde ook onze landsregering soms straffen op. Het si' Ar 206 Uiterst links een foto van het personeel van de in 1853 opgerichte Spiegel- en lijstenfabriek L. Slot Zonen aan het Spui. In deze werkplaats werden het lijstwerk en de kamerversieringen van koninklijke paleizen en veel rijks- en gemeentegebouwen gebeeldhouwd, geprofileerd, gepolitoerd en verguld (Particuliere collectie). Daarnaast: Aan de Ammunitiehaven hadden twee andere houtbewerkers hun werkplaats: vioolbouwer Hendrik van Putten en zijn zoon Willem Lodewijk. De foto dateert uit omstreeks 1925 (GA). X •MAS l

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 10