IWuii mum 210 zegellakfabriek, drie kopergieterijen, twee leerlooierijen, een bierbrouwerij en een suikerfabriek. Het waren allemaal bescheiden onderneminkjes: het groepje fabrieksarbeiders verzonk in het niet bij het leger ambachtslieden, dat in de dagelijkse levensbehoeften van hun stadgenoten voorzag. De Prins van Oranje Een ander groot metaalbedrijf was de ijzergieterij De Prins van Oranje, aanvankelijk een bescheiden kachelfabriekje, later producent van molenassen, stoomgemalen, viaducten en bruggen. In 1865 had Alles zou anders worden nadat in 1825 de eerste stoommachine in de Haagse nijverheid in gebruik was gesteld. Het was een apparaat van Engels fabrikaat met een vermogen van 25 paardekrachten, waarvan E.B.L. Maritz Compagnie gebruik maakte bij het pletten van metaal. Deze onderneming aan het Zieken leverde koperplaat voor de scheepsbouw en voor het slaan van Nederlands-Indisch muntgeld. Van het metaalbewerkingsbedrijf van Maritz is niets meer over en aan de metaalpletterij herinnert alleen nog de straatnaam: Pletterijkade. De fabriek raakte na enige tijd in handen van Maritz’ compagnon Lion Israël Enthoven, die haar uitbouwde tot één van de grootste industrieën in Nederland. Behalve koperplaat leverde Enthoven een grote verscheidenheid aan produkten van gietijzer, zoals lantaarnpalen, waterpompen, standbeelden, gashouders en zelfs complete stationsoverkappingen. Onderaan op de pilaren op de perrons van het station Hollandse Spoor is de naam van het bedrijf nog altijd te lezen. Op het hoogtepunt van haar bloei gaf de pletterij werk aan ruim zevenhonderd mensen. In 1905 verhuisde het bedrijf naar Delft. I Daaronder: In 1855 schilderde David Bles hei fabrikantengezin Enthoven in het kapitale woonhuis naast de Pletterij. Links staat Karei Enthoven. de directeur van de fabriek. Naast hem .aan de vleugel, zit zijn echtgenote. Rechts van haar zit Kareis vader. Lion Israël Enthoven. die de fabriek tot grote bloei had gebracht. Rechts aan de wand hangt een schilderij van de Pletterij (Particuliere collectie). Rechts: Zoals de meeste ijzergieterijen in Nederland, gebruikte ook de firma Enthoven een catalogus om haar produkten aan de man te brengen. In het van omstreeks 1870 daterende losbladige album komen de meest uiteenlopende produkten voor, zoals hekwerken, haarden, paraplubakken. waterpompen, tuinmeubelen, schoolbanken en fonteinen, waarvan er hier één is afgebeeld (GA). Hierboven: Deze litho van S. Lankhout geeft een goed overzicht van het fabriekscomplex van de Ijzergieterij Enthoven aan het Zieken omstreeks I860. In die lijd beschikte de fabriek al over zes stoommachines en werkten er zo 'n 750 arbeiders. Sommige produkten kunnen we nog in Den Haag terugvinden: het hekwerk aan de Paleisstraat dat de voormalige Gothische Zaal van koning Willem II omsluit. lantaarnpalen aan het Lange Voorhout, de loopbrug aan de Oranjebuitensingel en de draaibrug in het verlengde van de Hemsterhuisstraat over het water tussen Noordwal en Veenkade (GA). "i- jlfijh

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 14