I 4 d F* K: Z OUD BRUIN Een groot feest te Matten van Pander aangegaan met d’ Oranjeboom in Rotterdam, die tenslotte werd opgeslokt door het internationale Skol-concem. Klaas Pander kwam enkele malen per jaar uit de vissersplaats Blokzijl in Overijssel naar Den Haag om er zijn matten te verkopen. Zijn zoon Hendrik bouwde na 1865 de mattenwinkel in Den Haag uit tot een deftige winkel voor woninginrichting. Hij kocht een aantal panden op de hoek van de Vlamingstraat en de Wagenstraat, waarmee hij een royale verkoopruimte op eerste stand verkreeg. In 1887 begon hij zelf meubelen te produceren in een voormalige meelfabriek aan het Buitenom. De meubelfabriek Hollandia groeide weldra uit tot een modem, gemechaniseerd bedrijf met vierhonderd werknemers. De Pander-meubelen waren, net als die van de meubelfabriek Horrix aan de Hoefkade, in de eerste plaats bestemd voor de snel in aantal groeiende Haagse bourgeoisie. In de behoeftes van de arbeiders werd voorzien door meer dan honderd kleine meubelmakerijen. Pander trachtte in de jaren dertig ook voet aan de grond te krijgen in de vliegtuigindustrie. Het bedrijf nam zelfs met een eigen toestel deel aan de beroemde Melbourne-race van 1934, maar dit avontuur liep uit op een fiasco. Plateelbakkerij Rozenburg De bewoners van de Boekhorststraat en omgeving waren bepaald niet gelukkig met de ’s-Gravenhaagsche Kunstaardewerkfabriek, die zich in 1883 in hun straat vestigde. De buurt werd geteisterd door rook en roet uit de fabrieksschoorsteen. Om die reden en om te kunnen uitbreiden, verhuisde de onderneming na twee jaar naar de buitenplaats Rozenburg aan het SS; g- i-jfë- =g 212 LICHT BIER »5 CT. STATIEGELD 5% ALCOHOL Toen de Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij in 1956 hei 75-jarig beslaan vierde, werd er onder meer een groot feest georganiseerd voor de ongeveer 250 gezinnen uil de Sirtemastraat en de Noordstraat. die nogal eens hinder ondervonden van hei lawaai van de af- en aanrijdendebrouwerskarren. Om het 'leed' te verzachten kregen ze ook een doos bier en een fles linomadesiroop thuisbezorgd: dat laatste kon, omdat de limonadefabriek Trio deel was gaan uitmaken van hel bedrijf. Linksboven de in 1881 opgerichte Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij aan de Noordwal. Omstreeks 1915 werkten hier zo 'n 250 mensen. Het ZHB-bier werd in het gehele land verkocht en zelfs tot ver over de grenzen geëxporteerd. Op deze foto uil 1913 zien we de schoorsteen van de brouwerij hoog uitsteken boven de bebouwing van deNoordwal. Over het water tussen Noordwal en Veen kade, waar ook de groentescheepjes uit het Westland hun waren naarde hier gevestigde groente- en fruitmarkt brachten, werden de grondstoffen voor de brouwerij aan gevoerd GA). Links: De ZHB zorgde zelf voor het transport van het bier naar cafê's. restaurants en hotels. Zware. Belgische paarden trokken de hoog met tonnen beladen wagens door de stad. Op deze foto uit omstreeks 1913 staan de wagens op het expeditieterrein van de brouwerij (GA). IfcaiFgg

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 15