I r J 1 Mi ngi I! BI Een plas 230 stoelen te verdelen waren. Alle overige aanwezigen moesten de beraadslagingen dus staande bij wonen. En sommige besluiten werden pas na weken, soms na maanden vergaderen genomen. Sy syn er soo graegh In de Staten van Holland stelden de edelen, die de belangen van het platteland behartigden, niets meer voor. Zij hadden te zamen slechts één stem, terwijl de steden met achttien stemgerechtigden vertegenwoordigd waren. Sinds 1581 was Den Haag de vaste vergaderplaats. In tegenstelling tot de Staten-Generaal, kwamen de Staten van Holland niet dagelijks, maar vier maal per jaar bijeen. Ook hun beraadslagingen konden eindeloos duren, omdat telkens ruggespraak moest worden gehouden en ook omdat sommige besluiten met algemene stemmen moesten worden genomen. Aanvankelijk namen de stedelijke afgevaardigden De logementen werden steeds fraaier en comfortabeler. Veel steden wilden hiermee namelijk uiting geven aan hun macht en rijkdom. Aan het Plein stonden de statige, monumentale logementen van Amsterdam - later het ministerie van Buitenlandse Zaken - en Rotterdam - later het hun intrek in herbergen, maar aangezien het regelmatig voorkwam dat zij daar na enige glazen wijn geheime staatszaken aan de openbaarheid prijsgaven, werd het hun verboden te logeren of de maaltijd te gebruiken ’in publicque herbergen’. Zij moesten overnachten en eten ’in hun eijgene of gehuijrde huijsingen of wel in particuliere familien, alwaer de tafel aen anderen niet voor geit openstaet’. De meeste steden hadden deze vermaning niet nodig. Zij hadden al eerder in de buurt van het Binnenhof panden gekocht of gehuurd, die als stedelijke logementen dienst konden doen. Linksboven: Op 30 mei 1660 gaven de Staten van Holland ter ere van het bezoek van koning Karel II van Engeland een banket in het Mauritshuis. Deze feestelijke gebeurtenis werd door Pierre Phillipe in prent gebracht. Achter de tafel aan de rechterzijde zit de koning met links naast zich zijn zuster Mary Stuart, de weduwe van stadhouder Willem II. Hel omkijkende jongetje is haar zoon, de latere stadhouder Willem III. Aan de wanden zijn spiegels opgehangen, die het kaarslicht reflecteren en zodoende de zaal feestelijk verlichten (GA). Daaronder: Dit schilderij van P.C. la Fargue uit 1761 toont een gezicht op de Korte Vijverberg met in het midden het Mauritshuis. Dit fraaie gebouw.-waarin thans het Koninklijk Kabinet van Schilderijen is gehuisvest, werd tussen 1633 en 1644 gebouwd als woonhuis voor graaf Johan Maurits van Nassau-Siegen. een achterneef van stadhouder Frederik Hendrik. Johan Maurits volgde een succesvolle militaire loopbaan in dienst van de Republiek en werd in 1636 benoemd tot gouverneur van Nederlands-Brazilië. Vanaf 1685 was het huis verhuurd aan de Gecommitteerde Raden en werd hel gebruikt voor officiële ontvangsten en als tijdelijke huisvesting van gezanten (Fondalion d’Ajfry, Fribourg). De langdurige beraadslagingen in de Staten van Holland gaven regelmatig aanleiding tot schampere opmerkingen. Boze tongen beweerden dat de regenten vooral voor de gezelligheid en het vertier naar Den Haag kwamen en een anonieme dichter rijmde in de zeventiende eeuw: Sy komen by paren /Om te vergaeren, In den Haegh, /Sysyn er soo graegh. Sy drinken een glas Sy pleegen een plas. En laten de saak soo als sy was. Sondaghs absent, Maendaghs in 't Logement, Dingsdaghs present. Woensdaghs compleet, Donderdaghs niet gereed. Vrijdaghs niets gedaen, Saterdaghs na huis gegaen.

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 10