I 232 Oranje liet zich als stadhouder weinig in Den Haag zien - hij verbleef voornamelijk in Delft - maar zijn opvolger Maurits vestigde zich permanent in het Stadhouderlijk Kwartier op het Binnenhof. Zijn belangrijke bevoegdheden op politiek en militair terrein gaven de stadhouder op den duur evenveel en in menig opzicht zelfs meer macht dan zijn meesters, de Hollandse regenten. De strijd tussen prins- en staatsgezinden, die onvermijdelijk uit deze tegenstelling moest voortkomen, zou zijn stempel drukken op de geschiedenis van de hele zeventiende en achttiende eeuw. Maar het waren niet alleen de Hoogmogende Heeren’ die het Binnenhof bevolkten. Minstens zo belangrijk waren de hoge en lage ambtenaren, de raadsheren en alle andere bij het bestuurlijke en juridische bedrijf betrokken personen, zoals notarissen, procureurs en advocaten. De griffier van de Staten-Generaal en de raadpensionaris van Stadhouders en regenten Een machtig man in het politieke gebeuren op het Binnenhof was de stadhouder van Holland. Sinds de opstand tegen Spanje was het stadhouderschap van karakter veranderd. Eertijds de plaatsvervanger van de landsheer, was deze functionaris nu de ’eerste dienaer’ van de souvereine Staten van Holland. Prins Willem van ministerie van Defensie. Hun wapenschilden steken nog steeds trots uit boven de kroonlijsten. Niet alle steden konden zich een eigen logement veroorloven. Alkmaar en Enkhuizen deelden op de hoek van de Hofweg en het Buitenhof het inmiddels verdwenen ’Logement der Twee Steden’ en de Noordhollandse steden Hoorn, Edam, Monnikendam, Medemblik en Purmerend brachten hun deputaties onder in één pand op de Kneuterdijk. D VA?*GE POOI Linksboven: Landsadvocaat Johan van Oldenbarnevelt. geportretteerd op 70-jarige leeftijd (GA). Daarnaast: Bij de onthoofding van Johan van Oldenbarnevelt op 13 mei 1619 verdrong een grote menigte zich voor het schavot. Op deze gravure zien we hoe zelfs in de dakgoot van dein 1879 afgebroken Hofkapel mensen een plekje hebben gevonden om niets van het schouwspel te missen. Prins Maurits daarentegen, had de luiken voor zijn vensters laten sluiten (GA). Links: Enkele jaren later werd Van Oldenbarnevelts zoon Reynier terecht gesteld. Met enkele anderen had hij een aanslag op de prins beraamd en op 28 maart 1623 volgde zijn executie op het Groene Zoodje (GA). Onderaan deze pagina 's: Op 4 november 1631 maakte hel gezantschap van de Russische tsaar zijn opwachting bij de Staten-Generaal. Op deze gravure uil het begin van de 19de eeuw zien we hoe dit gezelschap met geschenken op weg is naar de Ridderzaal (GA). Rl t'Hof van Hollandt

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 12