ML 1 g. A de Staten van Holland konden, zeker als zij over visie en persoonlijkheid beschikten, tot de invloedrijkste mannen in de Republiek worden gerekend. Een schoone recompense In de vroege ochtend van de 13de mei 1619 werd tegen de voorgevel van de Ridderzaal een schavot getimmerd. Het lawaai van de werklieden vermengde zich al snel met tromgeroffel. Op het Binnenhof werd die ochtend een leger van meer dan duizend soldaten bijeengebracht, terwijl ook bij de toegangspoorten troepen waren samengetrokken. De openbare terechtstelling die op deze zonnige lentedag zou worden voltrokken, was er niet zo maar een: het ging om Johan van Oldenbamevelt, de ’Landsadvocaat’ van Holland, zoals de raadpensionaris in die tijd nog heette. Van Oldenbamevelt was in ongenade gevallen bij De tegenstellingen werden steeds scherper en godsdienstige en politieke conflicten raakten met elkaar verweven. Toen diverse steden troepen gingen werven, greep Maurits in en liet enkele kopstukken, onder wie Van Oldenbamevelt, gevangen nemen op beschuldiging van hoogverraad. De Landsadvocaat hoorde voor een prins Maurits, de toenmalige stadhouder, nadat hij in het belang van Hollandse kooplieden het Twaalfjarig Bestand met Spanje had gesloten. Daardoor zag de prins zich de kans ontnomen uit te blinken als roemrijk veldheer. Juist in die tijd brak er in de calvinistische kerk een godsdienstig geschil uit tussen Remonstranten en Contraremonstranten. Van Oldenbamevelt en de meeste regenten in de steden kozen het tolerante standpunt van de Remonstranten. Maurits en de zijnen schaarden zich achter de dogmatische Contraremonstranten. WW1 li w j 233 Rechts: Op 4 maart 1932 bracht de ambassadeur van Ethiopië in Parijs. Zelleke Aguedeon, een bezoek aan de residentie. De ambassadeur (links) is hier te zien met de kamerheer en ceremoniemeester van H.M. de Koningin, baron van Hardenbroek van Hardenbroek, bij het verlaten van het station Hollandse Spoor (GA). Hierboven: Deze 18de-eeuwse ets van Simon Fokke loont de ontvangst van een Spaans gezantschap even buiten Den Haag door prins Maurits op 1 februari 1608 (GA). Daarnaast: Ter gelegenheid van de geboorte van Leopold, aartshertog van Oostenrijk en prins van Asturië, in 1716, liet de Oostenrijkse gezant in Den Haag, Arnoldfreiherr von Heems, zijn woonhuis aan de Kneuterdijk (het huidige Johan de Witthuis) uitbundig versieren. Voorde ingang stond een zogenaamde Vredestempel (GA). lift ui- Is

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 13