JlSB BH ft fesS' Z F 234 speciale rechtbank het doodvonnis over zich uitspreken. Op de dag van zijn executie betrad de bejaarde Van Oldenbamevelt ’s morgens om negen uur, ondersteund door zijn knecht, het schavot. ’Dit is een schoone recompense (beloning) voor mijn veertichjarigen trouwen dienst’, sprak de veroordeelde bitter. Daarna knielde hij op de planken neer voor een gebed. Toen de 71-jarige grijsaard zijn wambuis uittrok en zich vervolgens tot het publiek wendde, viel er een doodse stilte onder de menigte. ’Mannen, gelooft niet, dat ick een Landt-verrader ben’, sprak de oude man. ’Ick hebbe oprecht ende vroom gehandelt, als een goet Patriot, ende die sal ick sterven’. Daarop liep hij naar de zandhoop, die midden op het schavot was gestort om het bloed op te nemen, trok zijn slaapmuts bij wijze van blinddoek over de ogen en zei tot de beul: ’Maeck ’et kort, maeck ’et kort’. Van Oldenbamevelt knielde rechtop neer, met zijn handen in gebed gevouwen. Met één zwaardslag werden zijn hoofd en tegelijk twee vingers afgeslagen. Ambassadeurs en gezanten Toen de Noordelijke Nederlanden zich eenmaal van Spanje hadden losgemaakt en een onafhankelijke staat vormden, werd het noodzakelijk eigen diplomatieke betrekkingen te onderhouden. Niet alleen moest de Republiek nu gezanten naar het buitenland zenden om daar haar belangen te behartigen, ook moest zij vreemde gezanten ontvangen. Diplomaten boden hun geloofsbrieven aan bij de Staten-Generaal en vestigden zich ook in de buurt van het hoogste regeringscollege. Aan het begin van de zeventiende eeuw verbleven de vreemde gezanten met hun gevolg in herbergen en particuliere huizen die zij van Hagenaars huurden. Niet iedereen was echter bereid de *1 ïiSliF E jiiJiLj jü22t I '7 II Èg ffii Uiterst links: Op deze gravure van A. van Hulk uit 1786 is de aankomst weergegeven van de Franse ambassadeur, de markies De Bonac. met zijn grote gevolg op 30 april 1752 bij de rand van Den Haag (GA). Tegen de achtergrond van de Hofvijver en het Stadhouderlijk Kwartier zien we de rijtuigen van een buitenlandse gezant in de richting van de Kneuterdijk rijden. Dit schilderij werd gemaakt door Willem Schellinks en Jan van Kessel voorheen Galerie Leslie Smith, Wassenaar). Daarnaast: Op 5 juli 1911 bracht de Franse president Fallières een staatsbezoek aan ons land. Op de foto zien we hoe koningin Wilhelmina en de president zich van het station Staatsspoor naar hel Paleis Noordeinde begeven en zojuist onder een ereboog zijn doorgereden (GA). w

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 14