1 h 8^3 Het rampjaar Bij de merendeels prinsgezinde bevolking van Den Haag bestond aanvankelijk alleen ontevredenheid over de nieuwe situatie, maar toen de betrekkingen met het buitenland rond 1670 verslechterden en de welvaart verder werd aangetast, sloeg deze onvrede om in openlijke woede. De regenten, en in de eerste plaats Johan de Witt, werden verantwoordelijk gesteld voorde hachelijke situatie waarin de Republiek verkeerde. In het rampjaar 1672 raakten de gebeurtenissen in een stroomversnelling. De Republiek raakte zowel met Frankrijk als Engeland in oorlog en overal klonk het ’Oranje boven, De Witten onder!’ Met die ’De Witten’ werd niet alleen Johan de Witt bedoeld, maar ook diens oudere broer, de staatsgezinde regent Comelis de Witt. Eind juli 1672 werd Comelis de Witt gearresteerd en naar de Gevangenpoort gebracht, valselijk beschuldigd van een samenzwering tegen het leven van prins Willem III. Comelis de Witt werd langdurig gefolterd, maar hij legde geen bekentenis af. Niettemin werd hij uit al zijn ambten gezet en voor altijd uit Holland verbannen. Toen dit vonnis hem op zaterdag 20 augustus ’s morgens vroeg werd meegedeeld, liet Comelis onmiddellijk aan zijn broer vragen om hem met een koets te komen ophalen, aangezien hij door de behandeling op de pijnbank nauwelijks kon lopen. Johan de Witt, die twee weken eerder onder de druk van de omstandigheden ontslag als raadpensionaris had genomen, begaf zich meteen naar de Gevangenpoort. Terwijl de gebroeders De Witt samen binnen waren, verzamelde zich voor de gevangenis een menigte volk. Men had inmiddels het vonnis tegen Comelis vernomen en vond dit veel te licht. Aangevuurd door enkele Oranjegezinde ophitsers begon de menigte te schreeuwen en te tieren. K' ab 74. 236 - Daaronder: In 1907 werd andermaal een vredesconferentie in Den Haag belegd. Ook deze bijeenkomst maakte geen eind aan de bewapeningswedloop, maar wel werd besloten het Hof van Arbritage een permanent gebouw in Den Haag te geven. De Amerikaanse staalmagnaat Andrew Carnegie schonk geld voorde bouw. Het Vredespaleis werd op 28 augustus 1913 feestelijk geopend. Nog geen jaar later brak de Eerste Wereldoorlog uit. Deze foto is genomen vlak na de oplevering van het gebouw, de tuin is nog in aanleg (GA). Daarnaast: Op initiatief van de Russische tsaar Nicolaas II. die de toenemende internationale spanningen wilde bezweren, begon op 18 mei 1899 de Eerste Vredesconferentie in Den Haag. De openingszitting van deze internationale conferentie in de Oranjezaal van het Huis ten Bosch werd getekend doorJ. Hoynck van Papendrecht (HGM). Linksboven: In 1688 brak de Negenjarige Oorlog uit. die op 20 september 1697 een eind vond bij de Vrede van Rijswijk. Op deze prent van J. V. Viane zien we de aankomst op Huis ter Nieuburch van de bondgenoten van Nederland: de vertegenwoordigers van Spanje, Engeland. Brandenburgen de Duitse keizer. Zij allen werden ondergebracht in het westelijke paviljoen, terwijl de afgevaardigden van Frankrijk in het oostelijke paviljoen verbleven. Huis ter Nieuburch werd in 1785/86 afgebroken. Zeven jaar later werd hier ter nagedachtenis aan de Vrede van Rijswijk een gedenknaald geplaatst (GA). o.

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 16