■1 0 Pil levenslange gevangenisstraf werd veranderd. Het incident werd door de Staten van Holland gretig aangegrepen om de prinsgezinden in Den Haag nog verder te beteugelen. De Franse tijd In de nacht van 18 op 19 januari 1796 ging de stadhouderlijke familie op het Scheveningse strand aan boord van een visserspink die koers zette naar Engeland. Op donderdag 22 januari trokken Franse troepen de stad binnen. Voor Den Haag braken barre tijden aan. Aan de burgerij werden zware schattingen opgelegd en veel Hagenaars kregen haveloze en slecht gemanierde Franse soldaten ingekwartierd. De omwenteling veroorzaakte bovendien een ontwrichting van de economie en de toch al geslonken welvaart holde verder achteruit. De allure die Den Haag tijdens de oude Republiek had gekenmerkt, behoorde voorgoed tot het verleden. Van het nieuwe ’Burgerbewind’ viel weinig luister te verwachten. De burgergecommitteerden bestreden elkaar met hoogdravende leuzen in de vergaderzalen, waar de regeringen elkaar bijzonder snel aflosten. Om de haverklap waaide de politieke wind uit een andere richting en tegenstrijdige bestuursmaatregelen volgden elkaar in rap tempo op. Pas in 1806 kwam daar verandering in. Keizer Napoleon maakte in dat jaar ons land tot het koninkrijk Holland, met zijn broer Lodewijk als koning. Lodewijk Napoleon deed al het mogelijke om zich bij zijn onderdanen bemind te maken. Het koninklijk paar nam zijn intrek in de ijlings gerestaureerde stadhouderlijke vertrekken aan het Binnenhof. Gedurende korte tijd herleefde hier het hofleven met zijn feesten, recepties en parades. Na twee jaar verplaatste de koning zijn hof echter naar Amsterdam. 239 Linksboven: Nadal in 1876 hel voormalige woonhuis van Consiantijn Huygens aan hei Plein was gesloopt, verrees op deze plaais hei Ministerie van Justitie (GA). Daarnaast de secretaris-generaal van het Ministerie van Marine L.A. DitsloffTjassens, die op 28 februari 1910 zijn 50-jarige ambtsjubileum vierde (GA). Daaronder: Na het vertrek van de Fransen in 1813 werd een voorlopig bestuur gevormd. De belangrijkste kopstukken bij deze 'omwenteling'betuigen op deze litho hun aanhankelijkheid aan het Oranjehuis (GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 19