Éi 240 Veel panden, waaronder statige herenhuizen, raakten buiten gebruik of werden zelfs afgebroken omdat de eigenaars er de zware belastingen niet voor wilden of konden betalen. Het Stadhouderlijk Kwartier en de prachtige vergaderzaal van de Staten van Holland dienden als kazerne. Elke ochtend wasten de soldaten zich in de Hofvijver. De Ridderzaal werd bij slecht weer als exercitiezaal gebruikt. In 1812 werd in het Binnenhofcomplex een militair hospitaal ingericht. Op het plein van het eens zo trotse regeringscentrum groeide inmiddels het gras tussen de stenen. Hoofdstad en hofstad Begin november 1813 druppelden berichten binnen dat keizer Napoleon in de Volkerenslag bij Leipzig was verslagen en dat de Kozakken en Pruisen hem achterna zaten. Dadelijk staken enkele prominente Hagenaars de hoofden bijeen om te bezien hoe een nieuw, wettig gezag kon worden gevormd om de macht over te nemen zodra de Fransen waren vertrokken. De kans was anders groot dat de Pruisen ons land als veroverd gebied zouden beschouwen. Op de ochtend van de 17de november maakten de Franse troepen zich gereed om op te breken en meteen riepen Gijsbert Karei van Hogendorp, de graaf van Limburg Stirum en Van der Duyn van Maasdam een voorlopig Algemeen Bestuur uit. De prins, die in Londen verbleef, wist zelf nog van niets. Pas nadat hem een verzoek van Van Hogendorp had bereikt om naar het vaderland terug te keren en daar de oude positie van de Oranjes weer in te nemen, scheepte hij zich in. Op 30 november, twee dagen nadat de eerste Kozakken al in Den Haag waren gearriveerd, landde de prins bij Scheveningen. Enthousiast werd hij door de vissersbevolking binnengehaald en voerman Van Duyne bracht hem met een rijtuig naar de stad. Daags daarna werd prins Willem in Amsterdam tot souverein vorst gekroond. De overwinnaars van Napoleon, te weten Oostenrijk, Rusland, Engeland en Pruisen, respecteerden deze zelfstandigheid. Nederland werd zelfs uitgebreid met de Zuidelijke Nederlanden. De grote mogendheden wilden op die manier een sterke bufferstaat tegen het gevaarlijke Frankrijk vormen met Willem 1 als koning. Amsterdam werd de hoofdstad van het nieuwe koninkrijk, Brussel en Den Haag de residenties van de vorst en zijn regering. Het ene jaar zetelde de regering in Brussel en het andere jaar in Den Haag. Elk jaar moesten zo’n 700 ambtenaren met al hun paperassen verhuizen. Het Corps Diplomatique vond die periodieke verhuizing te kostbaar en bleef bij voorkeur in Brussel. Dat bleef zo totdat in 1830 de Belgische opstand uitbrak en de Zuidelijke Nederlanden een zelfstandige staat vormden. Pas negen jaar later legde Willem I zich hierbij neer. Van conservatief tot liberaal In februari 1848 brak in Frankrijk een revolutie uit tegen het bewind van koning Louis Philippe. In andere landen bleek dat het startsein eveneens in opstand te komen tegen de vaak zeer conservatieve vorstenhuizen. Ook in Den Haag braken demonstraties tegen de vorst uit. iïiiki ssi ILWJII ■BbïIII ■nSHI innii ESESSEI Daarnaast: Min is ter- presi dent Hendrikus Colijn legt op 2 augustus 1935 een verklaring af na de val van zijn kabinet over de devaluatie van de gulden (foto Polygoon/GA). Daaronder: Op 12 december 1917 kondigde gem eentesecreta ris jhr. Mr. M. van Reenen op het bordes van hel stadhuis de herziening van de grondwet af (GA). Linksboven: Tegen het kabinetsvoorstel de Nederlands-Indische vloot met elf schepen uit te breiden, werd in 1930 op het Binnenhof een petitionnement ingediend (GA). IHIII iHSSDI

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 20