S 1 Thee met een mariakaakje Radio en televisie Voor wie meer wil kwamen in de periode 1890-1919 uiteindelijk tot een oplossing. Het bijzonder onderwijs werd gelijk gesteld aan het openbare, mannen én vrouwen kregen nu kiesrecht en de sociale wetgeving werd sterk uitgebreid. Tussen de beide wereldoorlogen veranderde er politiek gezien niet veel in Nederland. In het parlement waren de kaarten geschud en de kabinetten verschilden onderling niet wezenlijk van elkaar. De confessionele partijen deelden de lakens uit, meestal gesteund door de liberalen. Leiders als de katholiek Ruys de Beerenbrouck, de liberalen Oud en Marchant en de anti-revolutionair Colijn bepaalden het politieke beleid, dat vanaf 1930 gericht was op het beteugelen van de economische crisis. De inval van Duitsland op 10 mei 1940 stortte ons land in de oorlog. Op 13 mei verlieten koningin Wilhelmina en haar ministers Den Haag en vestigden zich in Londen. Den Haag bleef het bestuurscentrum van ons land, maar nu onder Duitse leiding. De Duitse machthebbers wisten Nederland zodanig te plunderen en te verwoesten - en de Hagenaars kunnen daarover meepraten - dat de eerste na-oorlogse kabinetten, meestentijds onder leiding van ’vader’ Willem Drees, zich vooral aan de wederopbouw moesten wijden. Inmiddels was de opbouw van de verzorgingsstaat in volle gang. Op allerlei maatschappelijke en politieke terreinen was er sprake van democratisering. Meer dan ooit werd Den Haag het doel van demonstraties van groepen die gehoord wilden worden. Radio en vooral televisie laten ons nu bijna dagelijks meeleven met wat er in ’Den Haag’ gebeurt. Den Haag en de landsregering, het zijn identieke begrippen geworden. Over Den Haag en de landsregering is meer te lezen in de volgende publikaties. 1985 Uitgeverij Waanders b.v., Zwolle Druk: Waanders b.v., Zwolle 242 Tot 1964 had een minister-president geen ambtswoning. Hij woonde in een eigen huis of. als hij van ver buiten Den Haag kwam, in een huurwoning. Minister-president Willem Drees ontving vlak na de oorlog de Amerikaanse afgevaardigde A verell Harriman bij zich thuis op de Beeklaan. Harriman was hierom te overleggen over financiële steun aan het verwoeste Nederland, de zogenaamde Marshallhulp. De afgevaardigde was kort daarvoor in Italië op grootse wijze met een banket en een erehaag van gardesoldaten onthaald. Minister-president Drees ontving Harriman daarentegen in zijn woonkamer op de thee, waarbij mevrouw Drees een mariakaakje presenteerde. Na het gesprek zei Harriman. die zelf zeer gefortuneerd was, tot de hem begeleidende Amerikaanse ambassadeur: 'Ik heb het al gezien. Een land waarvan de premier in zulk een eenvoud leeft, is onze hulp waard'. Betekenis van de gebruikte afkortingen: GA: Gemeentearchief van ’s-Gravenhage HGM: Haags Gemeentemuseum IIterboven: De Mmister van Waterstaat mr. P.J. Reymer dwong in zijn besluit van 15 mei 1930 de door hem als liberaal beschouwde A VRO zendtijd in te leveren ten gunste van de VARA. De A VRO-aanhangers stonden op hun achterste benen en organiseerden op 6 september een protestbijeenkomst op Houtrust en boden een petitionnement aan op het Binnenhof (GA). Links: Minister van Sociale Zaken Willem Drees schudt op het Binnenhof de hand van een aanhanger. 'Vader' Drees zorgde in de jaren na de oorlog voor een doorbraak in de sociale voorzieningen, waarvan vooral de bejaarden profiteerden foto Anefo/GA). Op de achterzijde: In de vroegere stadhouderlijke balzaal werd op 1 maart 1796 de Nationale Vergadering van de Bataafse Republiek geopend. George Koekers maakte er in 1797 deze prent van R ijksprentenkabi net. Amsterdam). Op de rechter pagina: Op 8 mei 1934 had voor het eerst in Nederland een vredesdemonstratie plaats, die door en voor vrouwen was georganiseerd. De route die de 5000 vrouwen in waardige stilte aflegden, liep van het Malieveld via de Laan Copes van Cattenburch naar De Bataaf. Op deze foto nadert de stoet de kruising van de Laan Copes van Cattenburch en de Bankastraat (GA). P.J. Oud, Honderdjaren: hoofdzaken der Nederlandsche staatkundige geschiedenis 1840-1940. Assen 1946. S.J. Fockema Andreae en H. Hardenbergfred.), 500jaren Staten-Generaal in de Nederlanden. Van Statenvergadering tot Volksvertegenwoordiging. Assen 1964. E. van Raalte, Het Nederlandse parlement, ’s-Gravenhage 1966. H.P.H. Jansen, Hoekse en Kabeljauwse twisten. Bussum 1966. H.P.H. Jansen, Middeleeuwse geschiedenis der Nederlanden, Utrecht 19796. S.J. Fockema Andreae, De Nederlandse staat onder de republiek, Amsterdam 1961.

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 22