J. SL o My.. -r v 4 f| MM AKW' W In belangrijke kwesties voerde de hertog overleg met afgevaardigden van de steden en met edelen, die nu feitelijk het platteland vertegenwoordigden. Deze vergaderingen werden naar Bourgondisch gebruik ’Staten’ genoemd. Zij werden, al naar het uitkwam, op verschillende plaatsen in Holland gehouden. In Den Haag diende de Kloosterkerk als vergaderruimte. De Staten kregen in de persoon van de raadpensionaris een vaste secretaris en advocaat. Wanneer de hertog de meningen wilde peilen, die in de verschillende delen van zijn grote rijk leefden, riep hij de Staten van meerdere gewesten bijeen. Men sprak dan van de ’Staten-Generaal’. Een dreigende plundering In het vooijaar van 1479 kwam het tot nieuwe uitbarstingen tussen Hoeken en Kabeljauwen. Filips had geprobeerd de tegenstellingen te overbruggen door niet uitsluitend Kabeljauwen op belangrijke posities te benoemen, maar ook een aantal Hoeken. De Hoeken verzetten zich echter Ti De Staten Nadat graaf Willem V in 1358 wegens krankzinnigheid was opgesloten, kwam zijn broer hertog Albrecht van Beieren aan de macht. Albrecht, die pas na het overlijden van Willem in 1389 de titel graaf van Holland mocht voeren, bouwde de bestuurlijke organisatie van het graafschap verder uit. Maar belangrijker voor Den Haag was, dat hij zich permanent op het Binnenhof vestigde. Den Haag kreeg als bestuurscentrum nog meer inhoud dan voorheen, ook al nam de administratie in die tijd slechts twee kamers in beslag, waarde klerken nog woonden ook. Den Haag bleef niet lang grafelijke residentie. Onder Jacoba van Beieren ontaardde de strijd tussen Hoeken en Kabeljauwen in een complete burgeroorlog en dat stelde haar neef Filips de Goede, hertog van Bourgondië, in staat het graafschap binnen zijn invloed te brengen. Voor het bestuur en de rechtspraak had dat verstrekkende gevolgen. Omdat Filips praktisch altijd afwezig was, benoemde hij als vaste vervanger een stadhouder op het Binnenhof. Lange tijd was dat zijn zoon Karei de Stoute. De vroegere grafelijke raad, waarin steeds meer edelen plaats hadden gemaakt voor juristen, werd als Hof van Holland het hoogste rechtsprekende orgaan. •ff; I? -i I H ierboven: Deze 19de-eeuwse litho door J. J. Mesker laat de Hofvijvergevel van het Binnenhof zien omstreeks 1600. In die tijd bestond de gevelwand nog uit een schilderachtig samenraapsel van allerlei gebouwen en gebouwtjes, waarvan de Mauritstoren geheel rechts de meest recente toevoeging was (GA). Hieronder: J. Blaeu maakte in 1649 deze gravure van hel Binnenhof. In die tijd had de Ridderzaal al veel van zijn allure verloreh. De zaal was 'ingepaktdoor allerlei bijgebouwtjes en binnen leek het meer op een verkoophal, waar onder meer boeken werden verkocht. De Nationale of Grote Vergadering, die in 1651 in de Ridderzaal werd gehouden, deed even de oude glorie herleven (GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 5