Ijl ss WW ïOoi èf™ ï1 F® SS o 228 Geheime Raad die voornamelijk door rechtsgeleerden werd bemand. Deze colleges zetelden in Brussel. Als hoogste gerechtshof fungeerde de Grote Raad van Mechelen. Het verlies van de gewestelijke zelfstandigheid leidde vanzelfsprekend tot ongenoegen, maar pas toen Filips II zijn vader Karel V was opgevolgd, kwam het tot een opstand. Nadat de geuzen op 1 april 1572 Den Briel hadden ingenomen, vluchtten vele Hagenaars naar Utrecht. Het Hof van Holland en de Rekenkamer verhuisden eveneens naar Utrecht. Datzelfde jaar namen de geuzen Den Haag in. Maar de opstandelingen vestigden zich met een ’tegenregering’ wijselijk niet in het onbeschermde Den Haag, maar in het St. Agathaklooster te Delft, waar stadhouder Willem van Oranje zich aan hun zijde schaarde. De meeste Hagenaars zagen de geuzen liever gaan Met de grond gelijk Den Haag bleef voortaan onder controle van de opstandelingen en geleidelijk aan keerde de rust weer terug. De bezettingen hadden slechts enkele jaren geduurd, maar de stad lag er troosteloos bij. Vele van de fraaiste huizen waren door hun dan komen. Het merendeel van de troepen bestond uit ongeregeld volk, dat slecht in de hand te houden was. Een jaar na hun komst viel Den Haag weer in handen van de Spanjaarden. Den Haag vormde vanaf dat moment de thuisbasis van de Spaanse troepen die Leiden belegerden. Begin oktober 1574 werd het beleg voor Leiden echter opgebroken en verlieten de Spaanse troepen Den Haag. Al naar gelang de militaire situatie, keerden ze hier nog enkele malen terug om tegen het eind van dat jaar muitend in de richting van Haarlem te vertrekken en nooit meer terug te komen. Linksboven: De 'Ziltinge der Heeren Hoog Mogende Stalen Generaal der Vereenigde Nederlandenin de Trêveszaal op hei Binnenhof. Trêveishet Franse woord voor besiand of wapenstilstand en de zaal dankt zijn naam dan ook aan het feit dat in 1608 in deze ruimte de onderhandelingen werden gevoerd tussen de Spanjaarden en de Nederlanders over hel Twaalfjarig Besiand. Op deze prenl van J.C. Philips uit 1730 zien we de afgevaardigden van de provincies rond de vergadertafel. Hun stoelen waren met de wapens van de Generaliteit geborduurd. Aan het ene korte eind van de tafel stond de zetel van de stadhouder, aan het andere de stoel van de griffier (GA). Links: Hendrik Bakhuyzen gaf in 1766 een gravure uit van J.C. Philips, waarop de vergadering van de Staten van Holland en Westfriesland is te zien. De aan de Hofvijver gelegen zaal werd gebouwd tussen 1652 en 1657. De decoraties illustreren de macht van de 'Edele Grootmogendenin deze jaren (GA). Daarnaast: Diezelfde zaal aan het begin van deze eeuw tijdens een bijeenkomst van het kabinet Kuyper (1901-1905). Dit kabinet zou vooral bekend worden door zijn harde optreden en de 'Wurgwettentegen de Spoorwegstaking in 1903 (GA). s Ml t ‘H. I FWLJ

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 8