I I II 261 De joodse buurt De Haagse joodse gemeenschap groeide, na Amsterdam, uit tot de grootste in het land. Er ontstond rond de Lange Gracht, nu Gedempte Gracht, en de Wagenstraat een jodenbuurt die tot in deze eeuw een echt buurtleven kende met winkels waar koosjer voedsel werd verkocht en die op ongebruikelijke tijden gesloten waren. Nu woonden in deze buurt vooral Oosteuropese joden met hun neringen: garen en band, stoffen, vodden en tweedehands artikelen. Hun Portugese geloofsgenoten zetelden, als andere rijke Hagenaars, aan het Voorhout. Zo ontstonden ook twee synagoges, één aan de Voldersgracht, op de plaats waar nu C A staat, en één aan de Prinsessegracht/Jan Evertstraat. Beide kwamen in de plaats van woonhuizen van gemeenteleden waar aanvankelijk synagoge werd gehouden. De synagoge aan de Voldersgracht moest omstreeks 1831 worden gesloopt. Aan de Wagenstraat werd een nieuwe sjoel in gebruik genomen. Bij de verkoop van het stuk grond aan de Voldersgracht werd, zoals de joodse leer voorschrijft, bepaald dat op de plek waar de Heilige Arke had gestaan, nooit mocht worden gebouwd. Aanvankelijk lag deze plek in de tuin van een gemeentelijke bewaarschool. Toen in de jaren twintig van deze eeuw C A hier ging bouwen, ging men er kennelijk van uit dat niet op, maar wel over deze plek mocht worden gebouwd. Nog altijd voorkomt een hekje in de kelders van het gebouw dat er dozen of kisten op de heilige plaats worden neergezet. De synagoge aan de Wagenstraat is in 1982 verkocht en moskee geworden. Sindsdien blijft als enige zichtbare herinnering aan de jodenbuurt de winkel van Mouwes over, waar joodse en niet-joodse Hagenaars op zondag boodschappen kunnen doen. Hierboven: B. Pican maakte in 1725 deze gravure van hei interieur van de eerste Portugees-Israëlitische synagoge aan hei Korie Voorhout. De schatrijke joodse koopman Jacob Pereira liet deze synagoge in 1707 bouwen voor de gemeente Beih Jacob die al zo 'n 15 jaar gastvrijheid had genoten in zijn woonhuis. In 1743 verenigde Beth Jacob zich met de gemeente Honen Dal in de bekende synagoge aan de Jan Evertstraat (GA). Daarnaast: Leden van de Tïtrks- 1st a m i tische vereniging liggen geknield voor hun moskee aan de Wagenstraat. Oorspronkelijk was daar de synagoge van de Nederlands-Israëlitische gemeente gevestigd. Door de ontvolking van de Haagse jodenbuurt tijdens de Tweede Wereldoorlog verloor de synagoge geleidelijk haar functie en werd in 1974 gesloten. De sterk groeiende moslimgemeenschap, op zoek naar een geschikte gebedsruimte, kocht het gebouw in 1982 (Foto Museum voor hel Onderwijs/GA). Daaronder de voormalige synagoge van de Portugees-Israëlitische gemeente, nu in gebruik bij de Liberaal-joodse gemeente, aan de Jan Evertstraat. De welvarende Portugees-joodse gemeente liet deze synagoge in 1725/26 bouwen. We zien op deze foto uit omstreeks 1935 het rijke interieur. Het oorspronkelijke meubilair is nog steeds aanwezig, behalve de kroon en de kandelaars, die in de Tweede Wereldoorlog verloren gingen (GA). l'l'

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 11