J'ÏKï”- 3, Voor wie meer wil overigens ook voor de Jehova’s getuigen en voor vele sekten die in de laatste dertig jaar zijn ontstaan. Zeven eeuwen geleden hadden de Hagenaars allemaal hetzelfde geloof. Tegenwoordig is het aantal godsdienstige gezindtes, stromingen en groepjes nauwelijks te tellen. Van de vroegere eenheid is weinig meer over. Maar wat al deze Hagenaars nog steeds gemeen hebben, of ze nu katholiek zijn, protestant, Hare Krishna of Zevendedagsadventist, ze zijn nog steeds bezorgd om hun ziel en zaligheid. Over de Hagenaars en hun ziel en zaligheid is meer te lezen in de volgende publikaties. 1985 Uitgeverij Waanders b.v., Zwolle Druk: Waanders b.v., Zwolle mi w it 266 Ten onrechte werd in aflevering 10,750 jaar Den Haag, de Hagenaars en hun landsregering, op pagina 223 de medewerking vermeld van prof. dr. N. Cramer. Ch. Dumas (red.). Waar Hagenaars kerkten. Geschiedenis van de Haagse kerken gebouwd voor 1900, ’s-Gravenhage 1983. A. van der Weel Czn.. Haagse hervormde kerken en kapellen, Amsterdam 1975. O. de Jong. Nederlandse kerkgeschiedenis. Nijkerk 19782. J.J. Cahen, 'Een hoofdstuk uit de nieuwste geschiedenis van de Haagse Joden’. Jaarboek Die Haghe( 1979), pp. 152-295. P. Zwart, 'Het katholicisme bij het begin, gedurende den loop en aan het einde der 19e eeuw’. Die Haghe. Bijdragen en Mededeelingen (1901), pp. 269-309. Betekenis van de gebruikte afkortingen: GA: Gemeentearchief van 's-Gravenhage HGM: Haags Gemeentemuseum De foto daarnaast toont de Wilhelminakerk kort na het rampzalige bombardement op het Bezuiden hout in 1945. Niet meer dan enkele geblakerde stukken muur van deze kerk stonden nog overeind (GA). Rechts: Op de kruising van de Kempstraal en de Schalk Burgerstraat ligt de hervormde Julianakerk, waarvoor prinses Juliana in 1924 de eerste steen legde (GA). Op de achterzijde: De in 1972 afgebroken kerk van de H. Willibrordus aan de Assendelftstraat is gebouwd in 1821/22. Deze gravure is in 1823 door H.P. Oosterhuis gemaakt ter herinnering aan de plechtige inwijding van de kerk op 27 november 1822. De prent is opgedragen aan Harmen Tomas, de pastoor van de kerk en is versierd met rooms-katholieke symbolen, waaronder een medaillon met het portret van paus Pius Vil (GA). Op de rechter pagina: Deze foto van de neogotische Willemskerk aan de Nassaulaan dateert uit omstreeks 1880. Door de toenemende ontkerkelijking in onze eeuw en de ontvolking van de binnenstad na de Tweede Wereldoorlog moest de kerk in 1962 worden gesloten. Tien jaar later werd het gebouw gesloopt. Alleen de gevel bleef staan. Daarachter verrees een modern kantoorgebou w GA). Linksboven: 1 n het Bezuidenhoutkwartier werd in 1908 de Wilhelminakerk als achtste kerk van de hervormde gemeente in gebruik genomen. Deze kerk werd naar de toen tien jaar regerende vorstin genoemd (GA). Den Haag Louise de Colignyplein

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 16