750 jaar Den Haag, de Hagenaars en hun ziel en zaligheid A y iisi Godsdienst vervulde een belangrijke rol in het leven van de middeleeuwse Hagenaar. Het was niet uitsluitend een aangelegenheid voor zon- en feestdagen, maar iets waar hij altijd en overal mee werd geconfronteerd. Op de belangrijkste kruispunten in het dorp was wel een kapelletje te vinden, zoals op de Spuibrug, tussen de Poten en de Spuistraat, gewijd aan de Heilige Maagd. Bij de St. Anthoniusbrug in de Wagenstraat over de Lange Gracht, nu de Gedempte Gracht, stond de St. Anthoniuskapel. Omstreeks 1430 stichtte Willem van Chempy in het Haagse Bos een kapel, eveneens gewijd aan St. Anthonius, en nam er als kluizenaar zijn intrek. Deze Willem moet een man van aanzien zijn geweest, want gravin Jacoba van Beieren ging bij hem te biecht. In die tijd werd het straatbeeld ook vooreen deel bepaald door het grote aantal geestelijken dat in Den Haag woonde. Rond 1500 zullen er zo’n veertig priesters op een bevolking van 8000 zielen geweest zijn. De pastoor, de priesters van de kleine altaren in de kerk, de kanunniken van het kapittel van het Hof, de lekebroeders en -zusters van de gilden, ze vertegenwoordigden allemaal een aspect van het religieuze leven in het middeleeuwse Den Haag. Een houten kapel Halverwege de dertiende eeuw, onder graaf Floris V, had Die Haghe nog geen eigen parochiekerk. Het dorp hoorde kerkelijk bij Monster en de Hagenaars moesten het stellen met een simpele houten kapel zonder eigen pastoor. Door weer en wind trokken Hagenaars dan ook naar de parochiekerk in Monster. Want in een kapel mocht niet worden gedoopt, gehuwd of begraven. Door bemiddeling van de graaf werd rond 1276 de aan St. Jacob gewijde kapel tot parochiekerk Onder redactie van Maarten van Doom, Charles Dumas, Dick van der Maarel, Michiel van der Mast, Coos Versteeg en Peter Wander; met medewerking van Mieke van Baarsel. Op het omslag: Albertus Frese schilderde omstreeks 1725 het interieur van de oudste Lutherse kerk aan de Burgwal E va ngelisch- Lutherse Kerk). Links: De Haagse fotograaf Henri de Louw maakte rond 1905 deze foto van een meisje ter gelegenheid van haar plechtige H. Communie (Part. Coll.). Hieronder: Op dit gezicht op Den Haag in 1760 torenen de grootste kerkgebouwen hoog boven de huizen van de stad uit: de Grote Kerk, de Nieuwe Kerk en geheel rechts de Portugees-Israëlitische Synagoge achter de Prinsessegracht (GA). 247 ra® .'.tï- TC). -

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 3