Ss K S:i t Het Sacramentsgilde Ook de religieuze broeder- en zusterschappen hadden een voorname plaats in het leven van vele Hagenaars. Ze waren gewijd aan heilige personen of voorwerpen. Het Sacramentsgilde bijvoorbeeld, was opgericht ter ere van het Heilig Sacrament, de hostie die in de roomskatholieke mis het lichaam van Christus vertegenwoordigt. Deze religieuze gilden hadden meestal een eigen altaar in de kerk. Ze hielden zich vooral bezig met armen- en ziekenzorg. Het Sacramentsgilde had een eigen gasthuis, een soort verzorgingstehuis, gelegen tussen het Noordeinde en de Molstraat. Bij het Sacramentshuis hoorde ook een kapel aan het Noordeinde, die na de Hervorming nog lang als Engelse kerk in gebruik is geweest. Processies Eén van de twee grote Haagse processies was de Sacramentsprocessie. Deze werd gehouden op de vrijdag na Pasen. Het Heilig Sacrament, een hostie, gevat in een kostbare zilveren of gouden monstrans, werd door de pastoor in een kleine schrijn meegedragen en gevolgd door de grafelijke familie, de baljuw, schout en schepenen en de broeders en zusters van alle gilden. De straten op de route werden tevoren ontdaan van alle ’mishoopen ende andere vuylnisse’. Een even grote gebeurtenis was de Heilige Kruisprocessie op 14 september. Elk jaar werden bovendien nog tal van kleinere processies - de wijde omtrek naar Eikenduinen. Ook voor de Scheveningers was de Jacobskerk een heel eind weg. Zij moesten er zeker een uur voor lopen door het mulle duinzand of gingen via het strand naar de kerk in Monster. Dat werd anders toen de Scheveningers in 1357 een kapel stichtten, die een halve eeuw later tot parochiekerk, gewijd aan de Heilige Anthonius Abt, werd verheven. Het kerkje werd in 1466 vervangen dooreen groter stenen gebouw, de Oude Kerk die er nog altijd staat. De parochie van Eikenduinen beleefde maar een korte bloeiperiode en werd weer ingelijfd bij Die Haghe. Het bijbehorende kerkhof bleef echter in gebruik. Ook de bedevaartgangers bleven komen, tot zelfs in de achttiende eeuw. Nog altijd zijn op de gelijknamige begraafplaats de resten van de kerk te zien. 249 Uiterst rechts: Tijdens het delven van een graf in de Grote Kerk in 1729 stuitte men op een verzameling laat-middeleeuws kerkzilver dat in een gordijn was gewikkeld. Waa rschijn lijk was dit zilver ten tijde van de beeldenstorm daar verborgen. Een van de op ge graven voorwerpen was dit verguld zilveren reliekkruis uit 1543 (Heilige Jacobusparochie). Hieronder: Tot de in de Grote Kerk opgegraven kerkschat behoorde ook dit zilveren plaatje, een zogenaamde 'vredestafel' uit omstreeks 1500 (Heilige Jacobusparochie).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 5