11 o. r L P h 7 251 gehouden. In tijden van nood, veroorzaakt door de pest of oorlog en bij ernstige gevallen van ketterij schreef het stads- of landsbestuur nog wel eenseen speciale processie uit ’omme God almachtich te versoenen’. Rijke Dominicanen Den Haag telde in de middeleeuwen een aantal kloosters. De Kloosterkerk aan het Lange Voorhout bijvoorbeeld, dankt haar naam aan het Dominicanenklooster dat daar omstreeks 1400 werd gesticht op initiatief van de vrouw van graaf Albrecht van Beieren, Margaretha van Kleef. Diverse adellijke families uit de omgeving, zoals de Van Wassenaers, deden gulle schenkingen. Het werd daardoor een aanzienlijk en rijk klooster. Minder vermogend waren de vrouwenkloosters in Den Haag. Aan het Westeinde lagen het St. Agnieten- en St Barbara- of Betlehemklooster, in de Vlamingstraat was een klooster gewijd aan St. Elisabeth en tussen het Spui en de Poten tenslotte lag het klooster van Maria in Galilea. Om een indruk te geven van de omvang: Galilea en St. Elisabeth telden in de tweede helft van de vijftiende eeuw elk ongeveer vijftig zusters. Veel ouder dan de kloosters binnen Die Haghe was de abdij van Loosduinen. Die werd al omstreeks 1224 gesticht door graaf Floris IV en zijn vrouw Machteld van Brabant. Er omheen groeide het dorp Loosduinen. Een deel van de nonnen in dit klooster was van adellijke afkomst. Gravin Machteld bracht er als weduwe haar laatste levensjaren door en werd er begraven. Gesloten gemeenschappen De Dominicanen, ook wel Predikheren genoemd, deden veel aan studie en onderwijs aan monniken. Zij stuurden hun meestbelovende leerlingen naar Daarnaast: In 1580 besloten de Staten van Holland dal de buurtschap Eikenduinen met het dorpje Loosduinen moest worden samengevoegd tot één hervormde gemeente. De oude kapel van Eikenduinen werd, op de voorgevel en een deel van de toren na. gesloopt. De plek bleef echter tot in de 18de eeuw, toen er nog maar een kleine ruïne van over was. een geliefd bedevaartsoord. Ondanks een verbod van de Staten, werd er ook nog steeds begraven. C.L. Hansen maakte in 1793 deze tekening van de begraafplaats, die tot op de dag van vandaag zijn functie heeft behouden (GA). Daaronder: De Oude Kerk van Scheveningen dateert voor het grootste deel uit de tweede helft van de 15de eeuwen is een van de best bewaard gebleven laat-gotische dorpskerken van Zuid-Holland. In de 19de eeuw werd de kerk bestreken met een grijze pleisterlaag, zoals te zien is op deze aquarel uit 1863. Bij de laatste restauratie, in de jaren 1957/59 werd de kerk van deze pleisterlaag ontdaan (GA). Hierboven: De kapel van Eikenduinen werd in het midden van de 13de eeuw door graaf Willem II gesticht voor het zieleheil van zijn vader Floris IV. De kapel werd in 1331 tot parochiekerk verheven en was een bedevaartsoord voor gelovigen uit de wijde omtrek, die er een relikwie van hel Heilig Kruis kwamen vereren. De kerk is hier afgebeeld zoals zij er in 1556 uit zag (GA). r. ‘t

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 7