II 1 Van markthal tot theater 282 Later werd ook aan de Noordwal een aardappelmarkt gehouden: op de hoek van de Oude Molstraat en de Annastraat kwam een bezemmarkt en aan de Brouwersgracht een mattenmarkt. Er verdwenen in die tijd echter ook markten. De in 1853 opgerichte veemarkt hield wegens gebrek aan belangstelling vier jaar later alweer op te bestaan. Ook de vleesmarkt werd opgeheven, omdat steeds meer slagers het vlees in hun eigen winkel gingen verkopen. Kort na de eeuwwisseling gingen de boter-, kaas- en varkensmarkt ter ziele. de aardappelmarkten aan de Prinsegracht en het Spui bijvoorbeeld, waar op maandag en vrijdag behalve Westlandse. ook Gelderse en Brielse aardappelen werden verkocht. Op het Spui werd de drukte echter te groot, zodat deze markt in 1 858 moest verhuizen naar de Houtmarkt en de Nieuwe Haven. Sinds het midden van de negentiende eeuw werden er plannen gemaakt om overdekte markten te bouwen, waardoor de kooplui minder afhankelijk waren van de weersomstandigheden. Eerst dacht men daarbij aan een deel van de Prinsegracht. maar het gemeentebestuur wilde niet meewerken. Een aanvraag voor een markthal op de Turfmarkt in 1881 liep eveneens op niets uit. maar kort daarna werd wel aan de Gedempte Gracht het markthalletje De Nijverheid geopend. Het werd een fiasco en in 1884 sloot De Nijverheid alweer haar deuren. In datzelfdejaar ging aan de Wagenstraat een groots opgezette overdekte markt van start. De toegang tot het gebouw werd geflankeerd door enkele winkels, dan trad men een kleine markt met kramen voor allerhande waren binnen en vervolgens was er een grote markt voor Links: Rond 1652 schilderde Jan Steen dit gezicht op de Riviervismarkt hij het koor van de Grote Kerk. Er staan maar weinig kraampjes: de handelswaar is grotendeels op straat uitgestald. Op de achtergrond naast de kerk staal de stenen pomp waar water werd gehaald om de vis 'te krimpte zetten en daarmee het vlees steviger te maken (HGM). Linkshoven: Op verschillende plaatsen in de stad is vismarkt gehouden. De bekendste was sinds de 17de eeuw de zeevismarkt aan de Schoolstraat. De vis werd er verhandeld bij de overdekte visbanken die de kooplui pachtten van het stadsbestuur. PC. la Fargue maakte deze tekening van de vismarkt, gezien vanuit de Schoolstraat naar de Grote Kerk. in 1778 (GA). Daarnaast: Op de Riviervismarkt hij de Grote Kerk heeft de palingverkoper maar weinig belangstelling van het publiek. Daarentegen drommen de mensen samen bij een actie tegen het verwijderen van de markten uil de binnenstad. Op 15 september 1932 werden maar liefst 33.124 handtekeningen tegen deze plannen aangeboden op hel stadhuis. Zes jaar later zette hei gemeentebestuur toch door en verhuisden de markten naar de Herman Costers tra at (GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 14