a KS, 283 levensmiddelen. Langs die grote markt was bovendien zo’n drie meter boven de grond een galerij aangebracht, waar standplaatsen waren voor artikelen als fruit, bloemen en boeken. In het begin ging het de overdekte markt voor de wind, maar na een paar maanden al liet het publiek het afweten. Vijfjaar later werd het pand verbouwd tot een schouwburg, die bekend zou worden als het Scalatheater. groente- en fruithandel ging de grossier een belangrijke rol spelen. Voordien hadden de groentekwekers uit het Westland hun produkten zelf aan de man gebracht op de markten, of ze aan handelaren verkocht. En dat was een moeizaam bestaan. In de vroege ochtenduren ging men al met de volgeladen schuit naar de Haagse groentemarkt. Vader, zoon of knecht deden de jagersdienst. dat wil zeggen dat zij de schuit aan een lang touw voort moesten trekken. Moeder was vaak aan het roer te vinden. Op de markt werd de schuit opgewacht door de 'voorkopers' die alleen kochten wat van hun gading was. De rest moesten de tuinder en zijn gezin zelf maar kwijt zien te raken. Maar dat hoefde nu niet meer: de groothandelaar ging voortaan bij de tuinders langs om voor de groentewinkels in de stad in te kopen. Toch verliep ook deze verkoop aan de groothandelaren verre van ideaal. De handelaren kochten niets, maar namen de produkten in Groothandel en veiling Naarmate de Haagse bevolking toenam en er nieuwe wijken verrezen, ontstond een drukke straathandel van venters die met hun handkar of paard-en-wagen langs de deuren gingen. De stijgende vraag naar produkten had ook tot gevolg dat er een nieuw soort handelaar ontstond, de grossier of groothandelaar die als schakel tussen de producent en de detaillist fungeerde. Zeker in de '--«F i n -/‘l Hierboven: I erpakt in rieten manden en geladen op een schuil, vervoerden de minders omstreeks de eeuwwisseling hun komkommers naar de Loosduinse groenteveiling. De Loosduinsevaart. hier ter hoogte van de begraafplaats Oud Eik en Duinen, was een belangrijke aanvoerroute van groente. Klein en groot hielpen mee met het vervoeren van de produkten (GA). Rechts: C.J. Behr maakte deze tekening van de Groenmarkt in /<S’.?7. Het is nog vroeg in de ochtend, maar de zee vis mar kt rechts is al in volle gang. Links zien we één van de waterpompen en een gedeelte van de Riviervismarkt (GA). Daarnaast: De Loosduinse groenteveiling was van meet af aan een efficiënt en goed geleid bedrijf. Hier zien ne de groenteveiling in 1932 aan de Oude Haagweg. De schepen varen voor de elektrische inijnklok. waarmee de prijs van de aangevoerde groente bepaald werd. De jaren dertig waren overigens voor de tuinders slechtejaren. I 'cel groente werd op de veiling doorgedraaid (GA *1 ML'W i -1

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 15