o wii I .lm jSOw v? 3 fels Bij welgestelde families was het niet ongebruikelijk dat alle rekeningen werden opgespaard tol het einde van het jaar en dan pas werden voldaan. Maar ook minder gegoede Hagenaars kochten vaak 'op de pof, maar dan meestal uil geldgebrek. In beide gevallen zal het heel wat winkeliers slapeloze nachten hebben bezorgd. Het was hard werken geblazen voor winkeliers in die lijd. Toen de winkelwet nog niet bestond, waren de winkels vaak tot elf. twaalf uur ’s avonds geopend. Ook op zondag stond de winkeldeur wijd open. S.J. Bik begon in 1890 een zaak in hoeden en petten aan de Geest, een winkeltje dat nog altijd bestaal en al van verre te herkennen is aan een lichtrode, metalen hoed boven de winkelpui. Vader Bik sloot wel eens een enkele keer op zondag de winkel en huurde dan een rijtuig om met het gezin een ritje te maken. Het rijtuig mocht echter niet aan de deur komen, maar wachtte in een zijstraat. Anders zouden de mensen denken dat Bik zoveel verdiende. Na zo'n uitje kwam steevast de buurman langs en zei: 'Man, man, wat hebben er een hoop mensen voor je gesloten deur gestaan'. Woedend was Bik dan. Chique winkels Toch vond de schrijver Louis Couperus al in 1923 dat het dienstbetoon in de winkels verminderde. 'De tijd is ver in het Verleden gezonken, dat ik in de Haagse winkels 'jonker' genoemd werd, al ben ik niet van adel. De héél voorname winkels in Noordeinde en Hoogstraat noemden je, als je achttien of negentien was en je had iets chics en voornaams nodig ’jonker’. Evengoed als in Den Haag veel 'freule' gezegd werd in winkel en salon tegen een titelloze jonge juffer van notabele familie’. Chique zaken had Den Haag overigens genoeg. Lörtzer in de Hoogstraat bijvoorbeeld, opgerichl in 286 Daarnaast: 's Zomers en in de lente verschenen de ijscomannen in de Haagse stralen. Gestoken in een keurig wit jasje verkocht deze verkoper van de electrische ijsbereider N. Tromp in 1931 consumptieijs tussen twee wafeltjes voorde prijs van 3. 5. 10 of 15 cent (GA). Links: In 1826 aquarelleerde Bartholomeus Johannes van Hove dit gezicht op 't Goude Hoojï en de Hoogstraat. Bij de herberg 't Goude Hooft was de oudste marktplaats van Den Haag. Hier werd tol in de 19de eeuw nog dagelijks groente verkocht (HGM>. Linksboven: Door weer en wind moesten de straathandelaars erop uit om hun koopwaar te slijten. Op deze foto uil maart 1931 ploeteren de melkman van De Nieuwe Landbou w en zijn helper met hun zware kar door de sneeuw. Als het erg koud was. werd om de melkbussen een beschermende zak aangebracht om te voorkomen dat de melk zou bevriezen (GA). s

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 18