tt Hl ANDSCHE FRUIT EIJEREN HA 287 i 1 876, waar nog altijd kostuums, kamerjassen, pyama's en handschoenen worden verkocht. Sinds het eind van de negentiende eeuw is aan de inrichting van de winkel maar weinig veranderd. Peiger dateert uit dezelfde tijd. Deftige Haagse namen zijn ook Maison de Gravure aan het Noordeinde, tabak- en sigaren handel De Graaf in de Heulstraat en in de Hoogstraat de parfumerieënwinkel van Rimmel. Een begrip was ook het inmiddels verdwenen Metz Co, eveneens in de Hoogstraat, waar de winkeldames verplicht een reebruine jurk droegen en als het warmer werd een reebruine rok met een naturel shantoeng blouse. Metz Co verzorgde eigen modeshows in de zaak, waarvoor de belangstelling zo groot werd, dat men moest uitwijken naar het Kurhaus. Bij Polak Van Deventer in de Spuistraat kocht men tropenkleding alvorens af te reizen naar Insulinde of de West. Een metropolitaans wonder Wie juist op de gegoede burgerij mikten, waren de zakenmensen in de Haagse Passage, die op 4 mei 1885 in gebruik werd genomen. Het waren vooral de duurdere winkels in pijpen en rookartikelen, galanterieën, tapijten, edelgesteenten en paraplu’s die zich vestigden in de overdekte winkelgalerij tussen Buitenhof en Spuistraat. Het verschijnsel passage was overgewaaid uit het buitenland. In steden als Parijs, Londen. Keulen en Brussel bestonden zulke galerijen al, waar het publiek niet gehinderd door weer of wind inkopen kon doen. Grand Bazar Royal In 1843 maakten de Hagenaars kennis met wat men een voorloper van het grootwinkelbedrijf zou kunnen noemen. De Grand Bazar Royal aan de Zeestraat was een soort warenhuis: één groot gebouw in handen van één eigenaar met een zeer gevarieerd assortiment. Eigenaar D. Boer sr. had eerst een bescheiden winkel met Japans porselein op het Plein gehad. Tijdens de kermis richtte hij altijd een grote kraam in op het Lange Voorhout, waar steevast koning Willem II en zijn gezin inkopen kwamen doen. Met financiële hulp van de koning vestigde Boer zich aan de Zeestraat in de overdekte kolfbaan van de voormalige uitspanning ’Duin en Veldzicht’. De Grand Bazar was een ware attractie. Het plafond van de verkoopruimte was volgehangen met lampen, luchters en lampionnen, tussen de ramen stonden kasten met Delfts aardewerk en Hongaars en Oostenrijks porselein. Verspreid in de ruimte stonden kasten en salontafeltjes met langs een middenpad lange tafels met vazen, beeldjes en andere siervoorwerpen. Achter deze grote zaal lag een ’midden-salon’ met kostbare interieurvoorwerpen en vervolgens een schilderijengalerij met onder meer doeken van eigentijdse kunstenaars als Apol en Mesdag. Alvorens men in de tuin kwam, was er nog een zaal voor oudheden met een collectie antiek aardewerk. Oudhollandse arresleden, Hindelooper meubelen, gildebekers, rijk ingelegde wapens en mahoniehouten kabinetten. Overigens trok de Grand Bazar niet alleen het betere publiek; ook de ’gewone burgerman’ besteedde hier 'eenige stuivers aan een pakje thee, eene eenvoudige porte-monnaie of een goedkope beuzelarij'. OUTEVISCHen CEROOKTE ZALM L Rechts de Grand Bazar Royal aan de Zeestraat. D. Boer opende dit warenhuis in 1843. De Grand Bazar kreeg de toevoeging 'Royal'. omdat koning Willem II de eigenaar financieel bij zijn onderneming had geholpen. Het was de eerste keer dat de Hagenaars kennis maakten met een warenhuis, waar bijna alles te koop was. De Grand Bazar was gespecialiseerd in meubilair en oosterse siervoorwerpen. Op deze litho van H. W. Last zien ivf de voorzaal, waarin allerlei exotische produkten waren uitgesiald fGA). Hierboven: Ook in het verleden trachtten winkeliers de aandacht op hun zaak te vestigen door hel aanhrengen van uithangborden. De vis-en fruithandelaar Lege! aan het Hofspui liet in de 19de eeuw het hier afgebeelde uithangbord De Spaansche Boomgaardvoor zijn winkel maken (HGM). -V

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 19