E t Met kassabon ^AARDING^' wypie/i de praëf^ozden ye/w. Petroleumstad 289 Hoogstraat N?38 hoek Papestraat, 's GRAVENHAGE via een houten en twee glazen trappen. De Grand Bazar de la Paix ofwel de Vredesbazar ging er prat op artikelen uit landen over de hele wereld te leveren. Vol trots werd ook gewezen op de voordelen van een warenhuis: ’In de Grand Bazar de la Paix kan de huisvrouw zich in een kwartier tijds van alles aanschaffen wat zij nodig heeft, als: kruidenierswaren, linnengoed, glaswerk, parfumerieën, tapijten enz. enz. te veel om op te noemen, terwijl die zelfde huisvrouw minstens een halven dag noodig heeft om deze verschillende inkoopen te doen in vijf, zes andere winkels’. Met de opening van de Bijenkorf op 25 maart 1926 ging Den Haag een nieuw tijdperk in. De Bijenkorf was toen het grootste warenhuis van Nederland, voorzien van de nieuwste snufjes als liften en roltrappen. Op de dag van de opening gingen er maar liefst 20.000 bezoekers bij de Bijenkorf over de drempel en de belangstelling voor de roltrappen was zo groot, dat men de ’escalier roulant’, zoals een roltrap toen genoemd werd, stil moest zetten uit vrees voor ongelukken. Het moderne warenhuis was gebouwd op vrijgekomen grond aan de doorbraak van de Grote Marktstraat, een belangrijke nieuwe verkeersader. De Avondpost sprak over ’de droom van Den Haag’ en gaf een kleurrijke beschrijving: ’Het gonst, het gonst. Dit is de nijvere korf waarin het leven gonst. Een rijk met steden en dorpen. Het is alles licht en kleur. Alles is. levend van een tintelend licht. Alles lacht van kleurenspel. Een feest van durvend enthousiasme. Er is geen weifeling. Alles is zoals het moet zijn’. Vooral de centrale hal van de Bijenkorf was indrukwekkend. Net als nu nog het geval is bij de bekende Bonneterie, waren alle verdiepingen in het midden voorzien van enorme vides, waardoor het daglicht via een reusachtige koepel tot op de begane grond scheen. Een attractie apart was het grote dakterras, waar je een prachtig uitzicht over de stad had. Na de Tweede Wereldoorlog werd het terras echter niet meer in gebruik genomen, de vides werden in 1962 op alle verdiepingen gedicht om meer vloeroppervlak te verkrijgen. Aan het begin van deze eeuw vestigden verscheidene oliemaatschappijen hun hoofdkantoor in Den Haag. Regeringsstad Den Wn&fl ev\KM-VW‘ DE A Hoogendijk jz- Mede dank zij allerlei verkoopstunts ontbrak het de Bijenkorf niet aan publiciteit. Eén stunt haalde zelfs de wereldpers. In een advertentie meldde het warenhuis dat het zonodig een levende giraf kon leveren a raison van 7500 gulden. Het Wassenaarse dierenpark ging daar serieus op in en bestelde een bruid voor zijn giraf Pieter. Zonder blikken of blozen leverde de Bijenkorf kort daarop de 3-jarige vrouwtjesgirafLilou, weggekocht bij circus Hagenbeek in Hamburg. Een hele menigte zong Lilou bij aankomst toe. De directie van het dierenpark kreeg het beest compleet met kassabon en in de Bijenkorf werd haastig een bordje neergezet met de tekst 'Levendegiraffen uitverkocht'. Hierboven: Op de hoek van de Hoogstraat en de Papestraat stond de bodega 'Oporto'Het was een wijnhandel, waar een kieskeurige koper wijn kon proeven 'ter beoordeling van het type en de kwaliteit'. Dat gold ook voor de likeuren en limonades die de bodega in hel assortiment voerde. De winkel was gespecialiseerd in portwijnen. Een tijdlang kon men er ook terecht voor olijfolie uit Genua, Brusselse braadhoenders in gelei en eau de cologne (GA). Lith Faddeacn i Cfflmst Rechtsboven: De Haagse Passage dateert van 1885. Deze overdekte winkelgalerij voorzag in de groeiende vraag naar luxe artikelen en de behoefte van het publiek om in een chique omgeving te winkelen, beschermd tegen wind en regen GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 21