W1 as? Voor wie méér wil Haag, van waaruit ook de koloniën bestuurd werden, verwierf een reputatie als administratief handelscentrum. Dank zij de aanwezigheid van meer dan veertig exploitatie- en oliemaatschappijen, kreeg Den Haag ook wel de bijnaam ’Petroleumstad’. In Nederlands-Indië werkzame cultuurondememingen die handel dreven in cacao, koffie, rubber, tabak of kapok, vestigden hun hoofdzetel in de schaduw van het Departement van Koloniën. De koloniale ondernemingen zijn niet meeren ook als Petroleumstad heeft Den Haag aan reputatie moeten inboeten, zij het dat Shell en Esso nog altijd het Benoordenhout als thuisbasis hebben. Het markt- en winkelwezen onderging eveneens grote veranderingen. In 1938 verdween de algemene warenmarkt van de Prinsegracht. Ondanks de vele protesten van marktkooplieden, drukte de gemeenteraad het plan door deze markt te verplaatsen naar de Herman Costerstraat. In de jaren na de Tweede Wereldoorlog moest ook ’het winkeltje op de hoek’ het veld ruimen voor supermarkten en winkelcentra. Toch lijkt er ondanks deze ontwikkelingen vaak weinig veranderd. De oude Haagse zaken mogen zich tegenwoordig weer in een levendige belangstelling verheugen. En de moderne winkelcentra en winkeliersverenigingen grijpen maar wat graag terug op nostalgische evenmenten als jaarmarkten en braderieën, waar weer net als vroeger de handel op straat ligt. Over de handel van de Hagenaars is meer te lezen in de volgende publikaties. II, 1 SuRGers^ EAU BECOLOC: 290 Betekenis van de gebruikte afkortingen: GA: Gemeentearchief van 's-Gravenhage HGM: Haags Gemeentemuseum 1985 Uitgeverij Waanders b.v., Zwolle Druk: Waanders b.v., Zwolle Daarnaast: De Vlamingstraat, op deze foto van omstreeks de eeuwwisseling gezien vanaf de Grote Markt, is nog steeds een drukke winkelstraat in het centrum van de stad. Tot het eind van de jaren zestig mocht alle verkeer er doorheen, wat regelmatig tot opstoppingen leidde (GA). Links: In de oorlogsjaren stonden Hagenaars vaak uren in de rij bij een winkel voor een speciale aanbieding, met het risico dat ze nee verkocht kregen als ze eindelijk aan de beurt waren. Deze foto uit 1943 laat zo 'n rij wachtenden zien bij de Hollandsch-Duitsche Bakkerij op de hoek van de Stille Veerkade en de Wagenstraat. De winkel had op dat moment sucadebollen in de aanbieding (GA). Rechts: Een filiaal van Krul was gevestigd op de hoek van de Bezuidenhoutseweg en de Bos laan. De winkel was geheel naar de eisen van de tijd ingericht met glazen toonbanken en moderne versieringen, zoals deze foto uit 1933 toont (Coll. G.L. Krul). Op de achterzijde: P. van Schendel schilderde in 1868 op de Groenmarkt dit avondlijke markttafereel. Op de achtergrond is geheel links een deel van hel koor van de Grote Kerk te zien, met rechts daarvan het stadhuis (Voorheen verz. kunsthandelP.A. Scheen. Den Haag). Linksboven: Dit buurtwinkeltje op de hoek van het Zieken en het Groenewegje verkocht aardappelen, groente en fruit en ook nog brandstoffen (GA). G. Brinkgreve e.a.. De Boterwaag te 's-Gravenhage. ’s-Gravenhage 1983. M. van Doom. De maag van Den Haag. 's-Gravenhage 1983. G.J. van Marrewijk, De Loosduinse groentenveiling. Naaldwijk 1913. C. Versteeg, Passage. ’s-Gravenhage 1985. o-M-werc. LSHILIF* I i'rrotBHiro -FEEEMANN- □rOdtffu.'l k «s- "“T‘ Bs*

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 22