i al Bffi t wB I’ll ha Turf en bier - s er meer kranen; naar de hijskraan op de Bierkade is de Kranestraat vernoemd. Het Spui werd een drukke buurt met schipperskroegen, logementen, bordelen en markten. Naarmate de bedrijvigheid toenam, ontstond echter voor de schepen een tekort aan laad- en losplaatsen. Dit werd aan het begin van de zeventiende eeuw opgelost door het graven van zijhavens, zoals het water tussen de Hout- en Turfmarkt, al spoedig gevolgd door de Schedeldoekshaven. Op de Houtmarkt werd timmerhout en brandhout aangevoerd en ter plekke opgemeten en verhandeld. De tegenovergelegen Turfmarkt was de plaats waar de turfschepen afmeerden en de turf in wagens werd geladen. Op de Turfmarkt was het altijd een drukte van jewelste. Turf was veruit de belangrijkste brandstof en in de achttiende eeuw Als onderdeel van de uitbreiding van het Spuikwartier werden in 1616 ook de Bierkade en kwamen hier dagelijks zo’n vijftig schepen aan. Was een schip afgemeerd, dan meldde de schipper zich eerst bij de commissaris van de turfmarkt om te laten weten hoe groot zijn lading was. Vervolgens kwam er een stadskeurmeester aan boord, die de kwaliteit van de turfbeoordeelde. Turfwerkers losten de schepen en sjouwden de brandstof naar de turftonsters op de kade. De tonsters waren vrouwen die, bijgestaan door helpsters, de turf in tonnen deden om nauwkeurig te bepalen hoeveel er werd verhandeld. Turfdragers leegden de volle tonnen vervolgens in manden en droegen die naar de turfwagens. Per wagen was een hoeveelheid van 15 tonnen voorgeschreven. In deze wagens werd de turf naar de klanten vervoerd, waar de turfdragers de brandstof netjes naar binnen droegen. - if ®S 275 r.l vl Hierboven: Op deze aquarel van Wijnand Esser uit het begin van de 19de eeuw zien we links de Houtmarkt en rechts de Turfmarkt, met op de achtergrond de Nieuwe Kerk aan het Spui. Links ligt een schip mei lakkebossen voorde bakkersovens afgemeerd. Op de voorgrond is een turftonster met haar helpster bezig een turfton te vullen. Rechts is een wagen mei turf op weg naar de klanten (GA). Daaronder: Omstreeks 1750 schilderde Jan ten Compe dit gezicht op de Bierkade, mei op de achtergrond het Oude ('rouwen- en Kinderhuis aan het Spui. Links staat een houten hijskraan waarmee vaten bier uil de schepen werden getakeld door van stads w 'ege a a ngestelde werklieden, de zogenaamde kraankinderen. De gebruikers van de kraan betaalden voor deze dienst 'kraangeld' (HGM). Daarnaast: Rond 1900 was het water tussen de Houtmarkt en de Turfmarkt nog druk in gebruik als binnenhaven. Dal zou echter niet lang meer duren, want drie jaar later werd deze gracht gedempt (GA). Hieronder een penning van hei Bierwerkersgiide uil 1712 mei daarop twee bierstekers die een bierton dragen (HGM). .-V. BI

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 7