276 in het verlengde daarvan de Dunne Bierkade gegraven. Aan de Bierkade werd het zware bier verkocht, terwijl op de Dunne Bierkade het lichte of dunne bier met een lager alcoholgehalte aan wal werd gebracht. Enkele biertappers kwamen al snel op het idee om aan de Bierkaden hun tapperijen te vestigen en slaagden er vaak in via de achterdeur bier binnen te halen zonder accijns te betalen. Deze belastingfraude nam zulke vormen aan, dat de magistraat in 1654 besloot ’dat geene biertappers op de Bierkade moogen woonen’. Een handelswijk met een geheel eigen karakter in het Spuikwartier was de joodse buurt. Het waren vooral arme Poolse en Duitse joden die hun ’negotie’ dreven aan de Gedempte Gracht, de Voldersgracht en in de Bezemstraat en de St. Jacobstraat. Zij handelden in groenten en fruit en in tweedehands artikelen als kleren, schoenen, huisraad en boeken. Een vermogend man De zeventiende eeuw, de Gouden Eeuw, bracht ook voor Den Haag een aanzienlijke economische groei. Verscheidene Hagenaars zagen kans zich van eenvoudige kooplieden op te werken tot vermogende, invloedrijke bestuurders. Thomas Cletcher was er zo één. Deze zoon van een wijnkoopman kreeg een opleiding tot goudsmid. In 1628 vestigde hij zich met zijn jonge gezin aan de Bierkade. Twee jaar later werd hij gekozen tot deken van het gilde van de goud- en zilversmeden. Al spoedig gingen er grote sommen geld door zijn handen bij het verhandelen van ruwe edelstenen. Het hof bleek een goed afzetgebied voor de sieraden die Cletcher ontwierp. Prins Maurits en stadhouder Frederik Hendrik behoorden tot de klanten die hem grote bedragen betaalden voor zijn creaties. Zo telde Frederik Hendrik eens 27.000 gulden neer voor een juweel. Thomas Cletcher KU*-- vli’ fe1' en Linksboven: Behalve de van gemeentewege ingestelde markten, waren er ook plaatsen waar de handel gewoon 'op straat lag'. In hun eigen buurt verhandelden de Haagse joden hun waren voor de deur van hun huizen of winkeltjes. Meestal waren dit uitdragerijen van oude meubelen en kleren. Maar ook groenten, fruit en zuurwaren werden in deze buurt veel verkocht, zoals hier op de Voldersgracht omstreeks 1900 (GA). Daarnaast: De A msterdamse Veerkade en omgeving is van oudsher een handelscentrum geweest. Hier legden de schepen uil Amsterdam aan voor het laden en lossen van goederen. Nadat deze gracht in 1901 was gedempt, werd het er stil. Tot in de jaren zestig werd in de aangrenzende Bierstraat nog wat ongeregeld goed, zoals tweedehands huisraad verhandeld (Foto H. Lamme/GA). Links: Aan de Bierkade lagen omstreeks 1900 de schepen nog zij aan zij. In die tijd waren de Bierkade, de Dunne Bierkade en de omgeving van het Spui nog altijd het centrum van de beurtschippers en expediteurs. Ook bedrijven die zijdelings met de scheepvaart te maken hadden, waren aan deze kades gevestigd, zoals een dekkleden- en zeilenfabriek. een brandstoffen- en oliehandel en een glas verfhandel (GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 8