I w| _L 7 Hoewel de Prinsegracht was opgezet om er de mooiste woonhuizen te kunnen bouwen, werd het karakter van de nieuwe gracht al snel bepaald door de vele marktschippers die hier hun schepen met groenten en fruit afmeerden. Toen het stadsbestuur bovendien besloot aan deze nieuwe aanvoerroute een Boterwaag en een Korenhuis te bouwen, ontwikkelde de Prinsegracht zich tot een levendig en lawaaiig handelscentrum in plaats van een chique woonbuurt. Jacob van der Does schreef: ’Hier is het levendigh, hier krielen duysent luyden’. Boter en graan De in 1650 gebouwde Boterwaag bestond uit twee panden: het waaggebouw en het ernaast, op de hoek van de Prinsegracht en de Grote Markt, genoot door zijn contacten met het hof veel aanzien en wellicht daardoor werd hij tot lid van het stadsbestuur gekozen. Hij liet een huis aan de Korte Vijverberg bouwen en investeerde in internationale projecten als de ontginning van moerassen in Frankrijk en kopermijnen in Zweden. De mooiste gracht van Europa De grotere welvaart in Den Haag maakte het ook mogelijk ambitieuze stedebouwkundige projecten te realiseren. Halverwege de zeventiende eeuw werd de Prinsegracht gegraven. Het moest de mooiste gracht van Europa worden en tevens dienen als aanvoerroute van groenten uit het Westland naar de Grote Markt. Dit marktplein was ontstaan door de sloop van het afgebrande Sint Elisabethklooster, waarna de magistraat in 1614 besloot een aantal markten naar dit vrijgekomen terrein te verplaatsen. zK. ~i|~ Hierboven: De omgeving van de Prinsegracht en de Grote Markt was eeuwenlang een belangrijk marktgebied. Veel marktschippers uit het Westland meerden hier af en stelden er hun kramen op. Voor de boterhandelaars werd aan het begin van de gracht de Boterwaag gebouwd. Hier werd de in tonnen aangevoerde boter gewogen, gekeurd en verhandeld. Deze gravure van G. van Giessen uit omstreeks 1730 laat het in- en uitladen van de botertonnetjes zien (GA). Rechtsboven: In 1720 ontstond een levendige handel in aandelen die door op winst beluste speculanten voor steeds hogere bedragen werden doorverkocht, een verschijnsel dat bekend werd als 'Windhandel'. Toen in oktober 1720 de aandelenmarkt instortte, bleken veel aandelen maar een fraktie waard te zijn van de duizelingwekkende bedragen die ervoor waren betaald. Velen gingen failliet. In Den Haag bleef de schade beperkt, doordat deze rage hier pas op gang kwam op een moment dat de windhandel al over het hoogtepunt heen was. Naar aanleiding van deze gelukkige afloop werd dit bordje gemaakt (Voorheen collectie H. W. Henderson. Berkshire). Onderaan deze pagina: Aan het einde van de 17de eeuw werd de in 1650 gebouwde Boterwaag aan de Prinsegracht te klein. Op de Grote Markt werd het Klein of Stukken Boterhuis gebouwd. Dit was speciaal bestemd voor de handel in kleine hoeveelheden boter. Op deze gravure, die G. van Giessen omstreeks 1730 maakte, zien we dat er voor de Boterwaag ook kaas werd verkocht (GA). iij JW V -> B' ■- 3 277

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 9