ffb 1 710 r '*-r Wezen en armen houden, maar de controle daarop stelde weinig voor. Veel katholieken stuurden daarom hun kinderen naar een matressenschool waar een katholieke vrouw de scepter zwaaide en de kinderen de katholieke catechismus en gebeden leerde. Het stadsbestuur stond deze overtreding oogluikend toe, ondanks klachten van de kerkeraad van de hervormde gemeente. Voor de vorm werd een beroepsverbod voor katholieke onderwijskrachten uitgevaardigd, maar echt opgetreden tegen het ’paapse’ onderwijs werd er niet. Wel werd een lijst bijgehouden met namen van katholieke schoolhouders, zodat er actie ondernomen kon worden als dat echt nodig mocht zijn. Het Burgerweeshuis kreeg omstreeks 1600 een eigen school, waar Adolph Pieterse Doen als hulp van de weesvader en weesmoeder de kinderen dagelijks les gaf. Maar belangrijker voor Den Haag werd de school die aan het Oude Vrouwen- en Kinderhuis was verbonden en sinds 1670 aan de Het matressenschooltje Veel kinderen gingen al op hun derdejaar naar een ’matressenschooltje’, een soort bewaarschool, geleid door een ’matres’. Het waren over het algemeen oude vrijsters en weduwen, die gewoon een bord ’School’ aan de deur hadden gehangen en in een kamer de kleuters zoet hielden of in het gunstigste geval wat elementaire kennis zoals het ABC en enkele gebeden bijbrachten. Meisjes leerden er ook wel breien en naaien. De matressen waren doorgaans ook niet in staat om de kinderen veel meer bij te brengen, aangezien ze zelf nauwelijks een opleiding hadden genoten. T rouwens, zodra de kinderen op de matressenschool veel meer dan het ABC leerden, kwamen er protesten van de particuliere scholen die bang waren minder leerlingen en dus ook minder inkomsten te krijgen. Officieel moesten de matressen toestemming hebben om school te 302 Onderaan op deze pagina: Het Oude Vrouwen- en Kinderhuis aan het Spui op een gravure doorR. Boitet uit omstreeks 1730. Aan dit tehuis was ook een school verbonden. Behalve de 'eigenleerlingen volgden ook kinderen van ouders die door de diaconie bedeeld werden, hier de lessen. Dit onderwijs werd gegeven met de gedachte dat goed opgeleide jongeren later op eigen benen konden staan en dus geen beroep meer hoefden te doen op de armenkas (GA). Linksboven: De Denneweg met de 'Dennewegsche Valbrug’, gezien in de richting van de Frederikstraat. Op deze ajbeelding van B.J. van Hove uil het midden van de 19de eeuw is rechts de stadsarmenschool afgebeeld. Deze school was hier gevestigd sinds 1817 (GA). Daarnaast: Een andere stadsarmenschool, in feite een openbare lagere school, was sedert 1761 aan de Ammunitiehaven gevestigd. Jacob Hendrik Swijser maakte er in 1853 deze tekening van. Op de achtergrond zijn enkele huizen aan het Spui te zien. Het schoolgebouw werd in 1888 afgebroken (GA). |Bi

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 10