fci. iiïl 1 •X if' Vooral de matressenschooltjes waren berucht vanwege de kleine bedompte ruimten waarin ze gehuisvest waren. In zo’n lokaal kregen vijftig of meer kinderen les. Als er ’s winters een kachel brandde, was het er zo benauwd dat de kinderen soms even naar buiten gingen om wat frisse lucht te krijgen. Het kwam echter veel vaker voor dat er in het geheel geen verwarming was en de kinderen dik ingepakt hun schoolwerk deden. De meisjes namen zelfs wel een stoof met gloeiende kolen mee van huis om tenminste hun voeten warm te houden. Hoedjes af Hoe tegen het eind van de achttiende eeuw een dagje school verliep, lezen we in het blad De Menschenvriend: ’Met een verbazend geweld dringt men al schreeuwend en slaande de deur in, waarbij de bemorste rokjes niet weinig nadeel lijden. Welk een holderend-bolderend geluid! Elk wil de eerste op zijn plaats wezen; men springt en buitelt over banken, stoelen, tafels. De schoolvoogd verschijnt in zijn ouden, belapten rok en besmeurden castoren hoed, hij plaatst zich met een barsche houding op zijn houten troon, legt het zwarte smuigertjen neder, geeft met de bullepees een hevigen slag en roept luidkeels: ’Stil!’ Allen gehoorzamen, en eensklaps gaan de hoedjes af. De meester begint met een lamentabel geteem het morgengebed; hij dankt den Algoede voor de bewaring in den nacht, bidt verder voor de Heeren Staten, voor de bondgenooten, voor Zijn Doorluchtige Hoogheid en het Vorstelijk huis, voor de regering van die plaats, voor de kerk, voor den predikant, voor den land-, vee- en steeman, en vergeet vooral niet het misnoegen, dat hij op den een of anderen heeft, daarin te vermelden. De kinders, die van zijn gebed even weinig begrijpen, alsof hij het in Arabische taal deed, grijpen A 304 Daaronder het strijklokaal van de gemeentelijke Nijverheidsschool aan de Korte Lombardstraat omstreeks 1920. Op de fornuizen worden strijkijzers verwarmd (GA). Daarnaast: Nadat in 1901 de Haagsche Kookschool ter ziele was gegaan, werd in 1902 de 's-Gravenhaagsche Vakschool voor Meisjes opgericht. De school werd ondergehrachl in het schoolgebouw van de voormalige kookschool aan de 1ste Van den Boschstraat. De school, hier op een foto uil 1908. beschikte over een was en strijkinrichting, een verstelkamer en een volledig ingerichte kinderkamer. Ook gaf de school cursussen in onder meer koken, huishoudkunde en Franse taal (GA). Linksboven: De Haagsche Kookschool die in 1888 werd geopend aan de Stille Veerkade, was de eerste kookschool in Nederland. Hier werd kookonderwijs gegeven aan vrouwen en meisjes zonder onderscheid van stand. Men ging ervan uit dat ook een huisvrouw met personeel eventuele fouten van haar keukenmeid moest kunnen corrigeren. Na sedert 1891 aan de Bezuidenhoutseweg gevestigd te zijn geweest, verhuisde de school in 1896 naar een nieuw gebouw aan de 1ste Van den Boschstraat. Op deze foto zien we de directrice, mevrouw A.S. Tydeman- Verschoor, in haar nieuwe onderkomen. In 1899 nam mevrouw Tydeman na onenigheid met het bestuur ontslagen begon een nieuwe school, de huishoudschool Laan van Meerdervoorl (GA). ’s-GRAVENHAGE Vak-School voor meisjes

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 12