r L r,i Kennis en deugd helemaal aan de top stond degeen die ook nog bedreven was in wis- en natuurkunde. Bekrompen en ondoelmatig De enige openbare lagere scholen die Den Haag bij de invoering van de schoolwet kende, waren de al bestaande stadsarmenscholen. De school aan de Voldersgracht werd in 1817 omgezet in een school voor minvermogenden, waarvoor de ouders een gering schoolgeld moesten betalen. In Scheveningen stonden twee scholen, een burgerschool en een school voorarmen en minvermogenden. De overige scholen behoorden tot het particuliere bijzonder onderwijs. De vier armenscholen en de school voor minvermogenden kregen in 1838 bezoek van de hoofdinspecteur van het niet-universitair onderwijs. Over het lesgeven was hij niet ontevreden, maar over de huisvesting was hij minder te spreken. De scholen aan de Denneweg met 650 leerlingen en het Slijkeinde met 800 leerlingen noemde hij ronduit slecht en de school aan de Ammunitiehaven met 400 leerlingen vond hij bekrompen en ondoelmatig. Alleen het nieuwe schoolgebouw aan de Assendelftstraat, de grootste school met duizend leerlingen, kon zijn goedkeuring wegdragen. De capaciteit van deze scholen was groot, maar toch nog te gering. Lang niet alle kinderen konden een plaatsje krijgen, hoewel ze door de armenzorg verplicht werden naar school te gaan. Vaak moesten ze twee jaar wachten om te worden toegelaten. De ’bijzondere scholen’, zoals het niet-openbaar onderwijs al snel werd genoemd, werden gehouden door liefdadigheidsinstellingen als een weeshuis of de diaconie, dan wel door particulieren die het om het maken van winst te doen was. ’Ondernemingen der onderwijzers zelve’ noemde de inspecteur deze laatste categorie. Den 306 Hierboven: Op deze litho van B.J. van Hove zien we de Gevangenpoort met links daarvan, op de hoek van het Buitenhof, het gebouw waar de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een school had gevestigd (GA). Links: Een van de leerlingen van de Nutsschool was Guillaume Alexandre Burnier. Hij richtte in 1840 zelf een school op aan de Amsterdamse Veerkade 14. Deze dag- en kostschool stond goed aangeschreven. Van de 300 leerlingen waren er zeker 40 intern. Na de dood van Burnier zette B. Neuman de school voort en breidde deze uil met een meisjesschool. In 1875 nam J.A.M. van derBrugh, die zelf nog van Burnier les had gehad, het instituut over. De school bleef tot 1887 bestaan, toen Van der Brugh besloot zich terug te trekken en de school op te heffen. C.J. Behr maakte dit schilderij van de school omstreeks 1850 (HGM). Linksboven op de rechter pagina: Toen J. van Aalst in 1880 zijn 40-jarig onderwijsjubileum herdacht, werd hem een aquarel van J.A. Last aangeboden, met afbeeldingen van de gebouwen waarin hij had gewerkt. Links Raamstraat 28 waar het in 1838 geslichte gymnasium lot 1865 was gevestigd, rechts We st einde 4 7 waar de school toen met een kersverse HBS-afdeling introk en in hel midden Bleijenburg 38, in 1874 door de HBS-afdeling betrokken. Hel gymnasium zou in 1907 een nieuw gebouw krijgen (GA). Twaalf jaar na de oprichting in 1784 van de Maatschappij tol Nut van 't Algemeen kreeg Den Haag zijn eigen departement van hei 'Nul', zoals deze instelling kortweg genoemd werd. De maatschappij had de 'verspreiding van kennis en deugd onder de geringe volksklasse' en de 'verbetering van de zedelijke en maatschappelijke toestand van het Nederlandsche volk'ten doel. Daartoe richtte ze onder meer een spaarbank, een leesbibliotheek en in 1804 een school op. Deze was oorspronkelijk gevestigd aan het Westeinde en stond onder leiding van 'eerste onderwijzer' H.J. Beekman. De school stond bekend als vooruitstrevend. In 1844 kregen de leerlingen al gymnastiekles 'onder militairen leiding' en kreeg het gebouw gasverlichting. Bekende leerlingen waren onder anderen de schrijver Louis Couperus, de schilder Jozef Israels en de hoofdonderwijzer en kinderboekenschrijver (Zeven jongens en een ouwe schuit) A.C.C. de Vletter. In de twintigste eeuw breidde het Nut het aantal scholen regelmatig uit. Momenteel zijn in Den Haag zes Nutsscholen. De eerste school, de oudste nog bestaande lagere school van Den Haag, is nu gevestigd aan de Laan van Poot. 81

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 14