- !S IR 308 een groot succes en overal in het land werd het Haagse voorbeeld gevolgd. Tien jaar later waren er al achttien gymnasia in ons land. Geen geleerde vrouwen Minister Thorbecke wist in 1863 de Wet op het Middelbaar Onderwijs aangenomen te krijgen. Dat leidde tot de oprichting van de Hogere Burger School, de HBS, bedoeld om ’de ontwikkeling op te wekken die van iedere man van het volk meer kan maken dan hij tot dusver kon zijn’. In Den Haag kwam de eerste gemeentelijke HBS met een vijfjarige cursus voor jongens in 1865 tot stand en werd later Thorbecke HBS gedoopt. Louis Couperus bezocht de school van 1878 tot 1881. Hij haalde er vele onvoldoendes voor wiskunde en zakte vervolgens twee maal voor het toelatingsexamen tot de vierde klas. Hij verliet de school toen maar en ging Nederlands studeren. Voor de meisjes was het pas in 1879 zover dat ze naar de HBS konden. Ze kregen daar een driejarige opleiding, want dat vond men voor meisjes meer dan genoeg. In de gemeenteraad moesten de voorstanders van deze school toch al uiterst voorzichtig hun woorden kiezen, om niet teveel weerstanden op te roepen. Het raadslid H.M. de Vries bijvoorbeeld, onderstreepte nadrukkelijk dat het er niet om ging ’geleerde vrouwen te vormen, niet een emancipatie te bevorderen, waardoor noch de vrouw noch de maatschappij in een enkel opzicht gelukkiger zou worden’. De school begon met 39 meisjes in een huis aan de Wagenstraat, op de hoek van de Nieuwe Molstraat. Al spoedig bleek het niveau voor veel meisjes te hoog, waarop twee voorbereidende klassen aan het eigenlijke middelbaar onderwijs werden toegevoegd. De toevloed van leerlingen werd weldra zo groot, dat de school twee jaar later moest verhuizen naar een groter gebouw aan de Laan. Linksboven: De 3de gemeentelijke HBS met 5-jarige cursus stond aan de Waldeck Pyrmontkade. Deze HBS was in 1906 opgericht en kon twee jaar later een eigen gebouw betrekken. De leerlingen hadden naast het normale lesprogramma de mogelijkheid toneel te spelen en te musiceren. Er was een zangklas, een toneelklas en een vioolklas. De vioolklas staat afgebeeld op deze foto uit 1909 (GA). Daarnaast: Een van de tradities die bij het middelbare schoolleven hoorden, was het vieren van de laatste schooldag door de hoogste klassen. Er volgde dan nog wel hel eindexamen, maar de lessen waren voorbij. Deze dag werd meestal met een optocht, rijtoer of de een of andere stunt gevierd. Hier zien we de rij-jool van de eindexamenklas van de HBS Raamstraat op het Prins Hendrikplein in mei 1937 (Foto Polygoon/GA). Links: Het nieuwe schoolgebouw aan de Waldeck Pyrmontkade had een naar de eisen van de tijd ingericht scheikundelokaal. Op deze foto maken de leerlingen van klas 4a aantekeningen naar aanleiding van een proef met hel toestel van Kipp, dat op de werkbank staat, te midden van allerlei ander onderwijsmateriaal (GA). - I

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 16