313 Ligthart uit te nodigen lezingen te geven in Zweden en Noorwegen. Koningin Wilhelmina raadpleegde meester Jan over de opvoeding van haar dochter Juliana. De vorstin kwam bovendien zelf kijken op zijn school en genoot van het vrije optreden der leerlingen, die pas na haar vertrek te horen kregen wie ’die juffrouw van daarstraks’ geweest was. Bij het overlijden van Jan Ligthart in 1916 dekte een krans van witte seringen zijn graf als laatste groet van de koningin. De school aan de Tullinghstraat kreeg later de naam Jan Ligthartschool. Museum voor het Onderwij’s Een logisch gevolg van de ideeën van Ligthart was het Museum voor het Onderwijs. In 1904 lanceerde Jan Ligthart te zamen met A.W. Akkerman het plan voor een museum waar de leerlingen door middel van voorwerpen aanschouwelijk werd gemaakt hoe bijvoorbeeld het menselijk lichaam in elkaar zat of hoe delfstoffen werden gewonnen. De vereniging Museum ten bate van het Onderwijs kreeg in 1909 de beschikking over het voormalige hotel Le Maréchal de Turenne aan de Wijnhaven en stalde daar de inmiddels verzamelde collectie uit. Al na een paar jaar vertoonde het museum ook films voor de schooljeugd, wat een groot succes werd. De schoolbioscoop kreeg wegens ruimtegebrek in het museum een eigen gebouw aan de Hoefkade, waar tienduizenden kinderen ademloos films over de fabricage van margarine en het leven van de pinguins zagen. In 1918 en 1920 kwamen de bioscoop en het museum onder gemeentelijk beheer, wat na een langdurig verblijf in een voormalig schoolgebouw aan de Hemsterhuisstraat uiteindelijk heeft geresulteerd tot het gloednieuwe museum naast het Haags Gemeentemuseum. .CV it- 'M'l Hierboven: Op de openbare school aan de Tullinghstraat introduceerde het nieuwe schoolhoofd Jan Ligtharl eind vorige eeuw een door hemzelf ontwikkelde onderwijsmethode. Op deze foto uit circa 1905 vertelt onderwijzer W.L. van der Meer de kinderen over het leven van de bijen (GA}. Rechts: De wandplaat De schapenscheerder' uit de serie 'Het volle levendie Ligtharl metH. Scheepstra samenstelde als onderdeel van zijn 'verbandhoudend onderwijs' (Collectie Wolters-Noordhojf, Groningen). Onder: Gerard Jan Ligthart (1859-1916) werd op 30 april 1885 in Den Haag benoemd tot hoofdonderwijzer (GA). Rechtsboven: Op deze foto zien we Jan Lighthart zelf zijn onderwijsmethode in praktijk brengen. De kinderen hebben een miniatuur steenoven gemaakt en leren zo alles over de baksteenfabricage (GA). ■"N

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 21