IEI SM wfe Ka Achttien stuivers Heer en meester over de Latijnse school in Die Haghe was de graaf, maar in het dagelijks leven bemoeide hij zich nauwelijks met het onderwijs. Wel stelde hij zich jaarlijks op de hoogte van de vorderingen van de kinderen. Toen in 1387 de leerlingen hem een mooi vers voorzongen, kregen Lijsbeth Patker en Willem Cuser ieder een beloning van achttien stuivers uit de grafelijke schatkist, omdat zij het mooist hadden gezongen. De graaf bemoeide zich uiteindelijk helemaal niet meer met het onderwijs en schonk in 1394 de school aan het kapittel van de Hofkapel. Voortaan hadden de kanunniken het er voor het zeggen. Zij mochten de rectoren de ondermeesters aanstellen en ontslaan. De rector van de Latijnse school was een druk bezet man. ’s Morgens vroeg om zes uur al begonnen de lessen. Tussen acht en negen uur had hij even tijd om naar de kerk te gaan en te ontbijten, waarna er weer een uur les moest worden gegeven. De middagpauze duurde van tien tot twaalf uur. Dan volgden er nog lessen van twaalf tot twee en van vier tot vijf uur. De tussenliggende tijd bracht de rector meestal door in de Grote Kerk of de Hofkapel, waar hij met de hele school of met enkele leerlingen die uitblonken in het zingen, de zang bij de missen verzorgde. Vooral op zon- en feestdagen nam het zingen een belangrijke plaats in. Dan moest de rector met zijn koor opdraven om de kerkdiensten luister bij te zetten. Ook bij processies werd op hem gerekend. Dag en nacht Dag en nacht was de rector verantwoordelijk voor orde en tucht onder de leerlingen. Moest hij er op school en onder de mis al op toezien dat zijn •grp’ - - F g'W 'W L 296 Linksboven: De Latijnse school bezat een eigen bibliotheek van klassieke schrijvers. De banden waren in kalfsleer gebonden en voorzien van een stempel met een ooievaartje en de woorden 'Scholae Haganae’ (van de school in Den Haag). Het dikke boek met een afbeelding van Pallas Athene, de Griekse godin der wijsheid, werd als 'prijsband' uitgereikt tijdens de promotie. Dit exemplaar dateert van 1744 (GA). Daarnaast: In de hal van het gymnasium Haganum slaan nog steeds enkele afgietsels van klassieke beelden, die in 1907 bij de opening werden geschonken door mr. A.E.H. Goekoop (GA). Links: Een promotie van de Latijnse school in de Engelse kerk aan hei Noordeinde. uitgebeeld door Maria M. la Fargue. Op de kanselstaai de rector. In hel vak tegenover hem zitten waarschijnlijk afgevaardigden van het stadsbestuur, waarvan sommigen getooid zijn met oranje insignes. Links en rechts daarvan de trotse ouders met hun jongere kinderen. De leerlingen, die na het behalen van hun eindexamen meestal in Leiden gingen studeren, werden wel 'kwakken genoemd. Een rijmpje uit die tijd is dan ook: 'Haagsche kwakken, die vullen hun zakken met uien en peen. Daar loopen die Latijnse k wakken mee heen(GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 4