297 pupillen geen kattekwaad uithaalden, ook als zij buiten school iets deden dat niet door de beugel kon, was het de rector die hen op gepaste wijze strafte. Hij hanteerde dan ’de plak’, een rond houten plankje waarmee de kinderen op de handpalm werden geslagen, of hij gaf hen een pak rammel met de roe. De meeste tuchtigingen werden gegeven voor spijbelen, de les niet kennen en de orde verstoren. Maar ook voor Nederlands spreken, want de voertaal op de grote school was Latijn. Ook leerlingen die zich buiten schooltijd hadden schuldig gemaakt aan een emstig vergrijp, werden door de rector gestraft en niet door de schout. In zo’n geval volstond de plak of de roe niet, maar moest de leerling zich buigen over ’de ezel’ en kwam de bullepees eraan te pas. ’s Avonds ging de rector langs de kosthuizen van de leerlingen die van buiten de stad kwamen. Daar controleerde hij of de jongelui wel aanwezig waren en niet in de kroeg of het bordeel rondhingen. Soms vroeg hij de kosthuisvaders om hem op de hoogte te houden van het gedrag van de leerlingen of stelde hij onder de scholieren verklikkers aan. Lezen en schrijven Tot de leerlingen van de grote school behoorden ook de kinderen van het Burgerweeshuis, die daar onderricht kregen tot ze ’redelycken wel konnen lesen ende schryven’. Althans de jongens. Meisjes leerden doorgaans uitsluitend lezen. Aan de weeskinderen werd geen Latijn onderwezen, tenzij een kind opviel door grote intelligentie. Weeskinderen die overdag uit werken gingen en daardoor de grote school niet konden bezoeken, moesten op zon- en feestdagen en in hun vrije uurtjes onderwijs volgen. Een onderwijzer, soms zelfs de rector van de grote school zelf, leerde hun ’heur geloof mit dat daertoe behoort’, wat betekent Hierboven: Het gymnasium Haganum aan de Laan van Meerdervoort kort na de opening. Hel complex is gebouwd op grond die door mr. Goekoop speciaal voor dit doel aan de gemeente was geschonken. Goekoop woonde zelf naast de school, een deel van zijn tuin is op de foto nog te zien. De school krijgt regelmatig toeristen aan de deur, die in de veronderstelling verkeren dat dit het Vredespaleis is (GA). Rechtsboven: Dr. Th.P.H. van Aalst was vanaf 1897 rector van het 1ste Stedelijk Gymnasium, dat later de naam gymnasium Haganum kreeg. Op 1 september 1919, op zijn 70ste verjaardag, nam hij ontslag. Bij die gelegenheid werd in de tuin van de school een foto van het onderwijzend personeel gemaakt. Op de eerste rij zit de scheidende rector als 4de van links. Naast hem. 5de van links, zijn opvolger dr. H. Cannegieter(GA). Daaronder: Aan hel Wesieinde 46 was van 1865 lot eind 1907 hel Stedelijk Gymnasium gevestigd. Eerder had de Koninklijke Muziek- en Zangschool hier onderdak genoten. Het pand, ooit hel woonhuis van Hieronymus van Alphen. was in de 18de eeuw voorzien van fraaie houten lambrizeringen. Elk vertrek was in een andere houtsoort uiigevoerd. Maar het gebouw was lotaal ongeschikt voor het onderwijs. De hoge lokalen vielen nauwelijks te verwarmen en in hel aangrenzende pandplachi een orgelman zijn draaiorgel te stemmen (GA). BS9

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 5