its 3 - H m-1 I rap I” 001 Een rel bij Tijmstra ljA'. V Tien stuivers 298 dat ze naast godsdienstonderwijs ook lees- en schrijf!es kregen. Bijscholen De Latijnse school bleef niet lang de enige school. In de loop van de vijftiende eeuw ontstonden hier en daar particuliere schooltjes, die ook wel bijscholen werden genoemd. Gewoonlijk waren het priesters die hier wat bijverdienden met het les geven in kennis van de catechismus, zingen en de grondbeginselen van lezen en schrijven. Vanuit de kerk werden de ouders aangespoord hun kinderen daarheen te sturen, ’opdat alle verstandekens daer vrucht uyt mogen raepen’. Een van deze bijscholen bevond zich in het slop ’De Zak’, nabij de Grote Kerk en stond onder leiding van de Heilige Geestmeesters. Daaruit valt op te maken dat het een school voor arme kinderen was. De Heilige Geestmeesters zorgden immers voor ondersteuning van armlastige Hagenaars. Er waren echter ook bijscholen waar rijke en aanzienlijke Hagenaars hun kinderen naartoe stuurden. Sommige van deze particuliere scholen gingen zelfs de grote school concurrentie aandoen door Latijn te onderwijzen. Toen die concurrentie op den duur te sterk werd, beklaagde het kapittel zich hierover. Het Hof van Holland bepaalde dat het verboden was particuliere scholen te houden ’omme kinderen aldaer comende te leeren Latijn’. Dat was echter zeer tegen de zin van enkele invloedrijke heren die hun kinderen op een bijschool hadden. Daarop werd door datzelfde Hof van Holland uitgesproken dat door de ouders van elke leerling van een bijschooljaarlijks tien stuivers aan de rector van de Latijnse school moest worden betaald. 1 ffW G ■■ME r Zelden zal een eindexamen zoveel aandacht hebben getrokken als dat van de Tijmstra-HBS op 8 juni 1934. De kranten stonden vol van de rel die voor de school in de Sweelinckstraat was ontstaan en waarbij zelfs een leraar en twee leerlingen waren gearresteerd. De aanleiding van het gebeuren was een baldadigheid. Op de examenuitslag wachtende leerlingen hadden een fiets in een lantaarnpaal gehesen en al spoedig verscheen de politie met een ladder om het rijwiel los te maken. Toen één jongmens zo brutaal was een foto van hun klauterpartij te maken, grepen de agenten hem in de kraag en namen hem mee naar het bureau. Even later kwam een groep scholieren, met diploma 's in de hand, hoera roepend de school uit rennen. In de veronderstelling dat de belhamels de smaak nu pas goed te pakken hadden gekregen, sloegen de agenten - inmiddels van versterking voorzien - er met de gummiknuppel op los. Leerlingen, voorbijgangers en een enkele leraar moesten klappen incasseren. Zelfs directeur Tijmstra moest snel maken dat hij wegkwam. Tijmstra ging terstond na de rellen naar het hoofdbureau om zijn beklag te doen over het politieoptreden. De gearresteerde leraar en de scholieren werden daarop spoedig in vrijheid gesteld. Hierboven: 'Gehoorzaamheid en vlijt der jeugd' is de titel van deze gravure uit 1812. Enkele jongens links op de voorgrond komen uit de 'Dag en avondschool'. De op straat staande onderwijzer, met bril op en grote ganzepen achter het oor, schijnt zijn scholieren aan te sporen een tweetal deftige heren te groeten, die juist de straat in komen (Atlas van Stolk, Rotterdam). Links: Op deze prent van Jacobus Hugo Hoedt uit omstreeks 1812 is een schoolklas weergegeven. De leraar (links) deelt prenten uit. Op de achtergrond hangen de jassen en hoeden van de leerlingen aan de muur, evenals hun houten schooltassen (GA, Rotterdam). Ib»

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 6