300 andere docenten werden voortaan door het stadsbestuur betaald. loftuitingen aan het adres van de bolleboos waren neergeschreven, voorzien van de handtekening van de rector en de bestuurders. Deze prijzen werden altijd uitgereikt in de Engelse Kerk aan het Noordeinde, in het bijzijn van de trotse familieleden. De onderscheiden leerlingen hielden bij die gelegenheid een toespraak in het Latijn. Dat werd zelfs verwacht van de kinderen uit de laagste klassen, die nog maar net een paar woorden Latijn hadden geleerd. Dat was niet zo’n probleem, want de toespraken van de leerlingen werden doorgaans door de rector opgesteld. In 1672 leidde dat tot een rel, toen rector Louis le Milet voor een van de kinderen een toespraak schreef, die niet zo vleiend was voor de pas benoemde en in die tijd juist hevig bekritiseerde baljuw mr. Johan van Banchem. De toespraak werd uitgerekend door Van Banchems zoon Simon uitgesproken en de baljuw vatte deze steek onder water als een hem persoonlijk aangedane Een persoonlijke belediging Leerlingen die voor het eerst naar de Latijnse school gingen, waren meestal twaalf jaar oud. Ze kwamen dan in de laagste klas, de vijfde, terecht. De vijfde en derde klas namen elk anderhalf jaar in beslag, de andere klassen een jaar. Tweemaal per jaar, in augustus en in februari, moest een leerling examen doen om verder te mogen gaan. Een goede leerling kon de gehele school in zes jaar doorlopen en was dan klaar voor de universiteit. Na ieder examen bepaalde de rector met de schoolbestuurders wie de knapste leerling van de klas was. Die kreeg een prijs in de vorm van een zilveren pen of een boek in fraai perkamenten band. Op de buitenzijde van het boek prijkte het stadswapen van Den Haag, terwijl binnenin enige 4 4 4 E Daarnaast: In de crisistijd verstrekte de Vereeniging Kindervoeding aan Haagse schoolkinderen gratis flesjes melk en een ontbijt. Het ontbijt met melk werd in de winter vervangen door de 'winlervoeding’. een warme maaltijd. Deze foto, gemaakt op zaterdag 1 oktober 1932, toont de kinderen met de laatste flesjes van het seizoen. De daarop volgende maandag begon de winlervoeding GA). Links: In september 1902 opende Theresia Maria van Beek een fröbelschoollje aan de Bilderdijkstraat. Het was een dure school, waar de kleuters voor 35- per jaar van half tien tol twaalf en van twee tot vier werden beziggehouden. Tussen de middag bleven de kinderen over. Omstreeks 1907 verhuisde de school naar hel hier af geheelde pand aan de Frederik Hendriklaan. De grote trots van de 'Fröbelinrichting' was het huurrijtuig dat de kinderen dagelijks van en naar school bracht (GA). Linksboven: Leerlingeljes van de Openbare kleuterschool aan de 's-Gravenzandelaan poseren voor fotograaf H. Sanders (GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 8