gfe A Een ander licht Acht dagen na zijn dood besloot het gemeentebestuur te zijner nagedachtenis ’aan den eersten zoogenaamden parkweg in het Schevenings park’ de naam Van Stolkweg te geven. In het Van Stolkpark woonden aanvankelijk vooral gefortuneerde Rotterdamse zakenlieden en bankiers, sommigen alleen gedurende de zomermaanden. Maar ook de kunstschilder B.J. Blommers betrok er een villa, evenals de bekende kunstverzamelaarster mevrouw H.E.L.J. Kröller-Müller, die haar kolossale ’Huize ten Vijver’ op den duur toch te klein zag worden voor haar onstuimig groeiende collectie moderne kunst. Bij de aanleg van de duurdere wijken werden in de straten meteen gasbuizen gelegd voor de straatverlichting. Tot omstreeks het midden van de vorige eeuw was de verlichting in Den Haag uiterst primitief. Alleen op de belangrijkste plaatsen stonden wat vierkante houten palen waarop een olielantaarn flakkerde. De lampen moesten telkens worden bijgevuld en bij vorst wilde de olie maar moeilijk branden. Vanaf 1844 ging in enkele straten een ander licht schijnen: het heldere, zachte licht van de gaslantaarns. Typerend waren de ijzeren armpjes aan weerszijden van de lantaarn, waartegen de lantaarnopsteker zijn ladder kon zetten. Diezelfde gietijzeren lantaarns werden na 1889 geëlektrificeerd. De gemeente had de aanleg van de gasbuizen voorgasverlichting lange tijd tegengehouden, uit vrees dat de ijzeren buizen in de natte Haagse grond snel zouden wegroesten. Erg L.P. Zocher, ’mannen wier smaak en kennis waarborg zijn, dat het plan bij uitvoering een der hoofdsieraden der residentie zal worden’. Van Stolk mocht zelf de voltooiing van zijn villawijk niet beleven; begin 1882 overleed hij. - 352 Linksboven een blik op Scheveningen vanuit hei zuiden, ter hoogte van waar nude vuurtoren staat. Deze litho van H. IV. Last uit omstreeks 1860 geeft een goed beeld van hoe ver het dorp en de badplaats toen uit elkaar lagen (GA). Daarnaast: Met een mand vol vis op haar vishoed liep deze Scheveningse vrouw in 1867 op een uitgestorven Kerkhoflaan. Deze laan vormde de verbinding tussen het Kanaal en de Scheveningseweg GA). Links: Deze foto toont ons het Scheveningse strand ten noorden van het Oranje Hotel omstreeks de eeuwwisseling. Ook toen stonden er strandtenten en -paviljoens waarde strandgangers zich konden verpozen of iets konden verteren. Rechts staan de tentjes van de Haagsche Broodfabriek, van banketbakker F. Normann en van een fotograaf (GA). '-v. .jsfl

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 12