Wl /l goed schijnt het Haagse gas aanvankelijk niet geweest te zijn. ’Een flauw en onbenullig schijnsel’, noemde de pers het. Toen de gemeente in 1875 de fabricage van gas overnam van de particuliere firma die het voordien had gedaan, verbeterde de kwaliteit van het licht aanmerkelijk. Maar niet in Scheveningen. Het dorp bleef lange tijd verstoken van licht en de horeca-ondememers klaagden dat ze hun zaken na zonsondergang maar beter konden sluiten, omdat niemand zich in de duistere straten durfde te wagen. Dekkersduintjes Toen de bekende Haagse ontdekkingsreizigster en fotografe Alexandrine Tinne in 1861 een foto maakte van de ’Dekkersduintjes’, bestond dit gebied nog grotendeels uit ongerepte, woeste natuur. De kunstschilders Jacob Maris, J.H. Weissenbruch en H.W. Mesdag, die toen in het nabijgelegen Zeeheldenkwartier woonden, deden in deze omgeving van lage struikgewassen, blanke toppen en een enkele boom inspiratie op voor hun prachtig geschilderde landschappen die wereldberoemd werden. De Groot Hertoginnelaan was nog niet meer dan een zandpad en van de Laan van Meerdervoort bestond nog maar een gedeelte. Ook hier was het een particulier die het initiatief nam tot de bouw van een nieuwe woonwijk. De Haagse bankier Scheurleer wilde er een ruim, speels opgezet stratenplan aanleggen met fraaie, monumentale huizen. Het project werd uitgevoerd door de Haagse Bouwgrond-Maatschappij Duinoord, waarnaar de wijk is genoemd. Er werd veel geld en aandacht besteed aan het gebied, want men richtte zich vooral op huizenkopers onder de oud-kolonialen die juist in die tijd als planters in Indië enorme winsten hadden gemaakt en vermogend terugkeerden naar het moederland. ’Menschen die hun stuivertje tweemaal omdraaien 353 De Keizerstraat, hier gezien naar de Oude Kerk, was altijd al de belangrijkste straal van het dorp Scheveningen. Hier stonden de huizen van de reders en waren de meeste winkels te vinden. Toch was er omstreeks 1895 zo weinig verkeer, dat de mensen zonder gevaar midden op straat konden poseren voor de fotograaf GA). Rechts: Ten zuidwesten van de Keizerstraat in Scheveningen lag tot omstreeks 1915 een wirwar van sloppen en steegjes. De gemeente besloot tot een grootscheepse sanering van dit deel van het dorp. Een van de resultaten was deze huizenrij aan de Reepstraat, hier gezien naarde Vissershavenstraat (GA). Daarnaast: De Weststraat voor de sanering aan het eind van de jaren '20. Deze straat liep parallel aan de Keizerstraat, van de Jacob Pronkstraat tot het Kolenwagenslag. Er kwamen tientallen slopjes en poorten op uit (GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 13