O Goed en betaalbaar wonen Haag zoveel gebouwen in Art Nouveau-stijl kent, is vermoedelijk te danken aan het feit dat hier rond de eeuwwisseling vooral voor de beter gesitueerden werd gebouwd. De architecten hoefden niet sober te bouwen en konden zich vooral bij de raamindeling en de smeedijzeren balkonbalustrades naar hartelust uitleven in de nieuwe stijl. Vooral in het Statenkwartier, dat tussen 1900 en 1910 werd gebouwd, werd niet meer gébouwd met de traditionele Hollandse baksteen of het witte pleisterwerk. Hier werden hel-gele en fel-rode baksteen gebruikt, soms voorzien van een laagje glazuur. Boven de ramen en in portieken werden dikwijls tegeltableaus van slingerende planten en bloemmotieven aangebracht. Ook de huizen in het Belgisch Park, dat ongeveer in diezelfde tijd is gebouwd, kregen de typische kenmerken van de Jugendstil, zoals uivormige spitsen en vreemde uitbouwsels, versierd met beeldhouwwerk in de vorm van Met de woningwet van 1901 had de gemeente meer greep gekregen op de bouwondernemers. De straten in het Transvaalkwartier werden bijvoorbeeld breder en de huizen wat ruimer dan in de Schilderswijk. Op het Paul Krugerplein werd zelfs een plantsoen aangelegd. Voor het eerst in de geschiedenis werden nu ook voor de arbeiders behoorlijke woningen gebouwd. De meeste woningbouwverenigingen slaagden er met financiële steun van de overheid steeds beter in goede, maar toch betaalbare woningen te bouwen. dierfiguren. Zelfs het Transvaalkwartier, een verbeterde navolging van de bouw in de Schilderswijk en bedoeld voor de ’gewone man’, kreeg wat ’goedkope’ Jugendstil in de vorm van gekleurde en geglazuurde baksteen, glas-in-lood en vloeiende, gebogen lijnen. L 357 Hierboven: Het Hojje van Terlaak aan de Nieuwe Haven in het Spuikwartier omstreeks 1905. Deze 19de-eeuwse hofjes waren merendeels gebouwd als speculatie- en winstobject. Zij vormden een goedkope, maar vaak erbarmelijk slechte behuizing voor de H aagse arbeidersbevolking. Hel Hofje van Terlaak behoorde tot de betere hof es. Het had weliswaar maar negen privaten voor eenendertig woningen, maar de tonnen werden driemaal in de week geleegd (GA). Daaronder: De Kalvermarkt, gezien vanaf de Nieuwe Markt (de huidige Wijnhaven) met links de Kleine Bagijnesteeg en rechts de Schapensleeg. De Kalvermarkt werd in 1642 aangelegd op de plaats waar voordien een gracht was. Van 1642 tot 1664 werd hier de markt in kalveren gehouden, die toen verhuisde naar de huidige Varkenmarkt. In 1929 werden de Bagijnestraat en de Kalvermarkt tot aan de Fluwelen Burgwal afgebroken en werd een brede verkeersweg in het verlengde van de Grote Marktstraat aangelegd (GA). Daarnaast: Een ander arbeidershofe ligt aan het Javalaantje, evenwijdig aan de Javast raat tussen de Mallemolen en de huizen aan de Koninginnegracht. Het werd wel het Haringhofe genoemd. De woninkjes werden kort na 1870 gebouwd. In 1916 werd aan de voorzijde van ieder huisje een keuken aangebouwd (GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 17