I i Stadsdoorbraken In die tijd werd ook een uitgesproken Haags woningtype geïntroduceerd, de portiekwoning. Huizen kregen hun eigen voordeur aan het open trapportaal. Deze manier van bouwen werd al snel in andere steden nagevolgd. De bewoners waren bijzonder tevreden dat ze niet langer bij elkaar over de verdieping hoefden; minder gelukkig waren de postbode en de leveranciers, die nu voortdurend trappen moesten lopen. De gemeente ging zich ook zelf op grote schaal bezig houden met volkshuisvesting. Zo ontstonden in de jaren tussen 1916 en 1930 het Laakkwartier en de Spoorwijk, waarvoor Berlage een afwisselend stratenplan ontwierp. De elite onder de werkmansstand woonde in die tijd op of in de nabijheid van het Cromvlietplein in het Laakkwartier. Een ambachtsman die als adres een straat in deze buurt kon opgeven, hoefde nooit lang naar werk te zoeken. In diezelfde periode werd ook het Scheveningse Duindorp gerealiseerd. Vanuit de binnenstad trokken steeds meer mensen naar de buitenwijken. In 1850 woonden nog 63.000 mensen binnen de singels, in 1930 was dat verminderd tot de helft. In de daaraan voorafgaande jaren was de Schilderswijk verder uitgebreid, waarbij de Vermeerstraat uit 1919 als een glanzend voorbeeld van sociale woningbouw gold. Er was een grote gemeenschappelijke tuin en iedere bewoner had een klein eigen tuintje. Maar voor de meeste arbeiders was de huur aanvankelijk nog te hoog. Het jaarlijks drukker wordende verkeer vroeg ingrijpende voorzieningen. Halverwege de jaren ’20 werden daarom enkele grote stadsdoorbraken gerealiseerd, zoals de Grote Marktstraat en de Torenstraat. Ir. Lindo had hiertoe al eerder de aanzet gegeven, maar Berlage was de man die de i 358 Daarnaast: Een tramstel van lijn 8 met een gesloten en een .open rijtuig draait hier van de Kneuterdijk de Parkstraat in. op weg naar Scheveningen. Op de hoek van de Parkstraat en het Lange Voorhout staat de Kloosterkerk (GA). Linksboven: Langs de Hofvijver, waar nu de Vijverdam ligt, stond een achttal huizen die in de jaren '20 werden afgebroken om plaats te maken voor een verkeersweg. Achter de koetsjes zien we het laatste huis van de rij. de deftige sociëteit Plaats Royal. Links daarvan de bebouwing van het Binnenhof (GA). Links: Den Haag staat bekend om zijn vele groen: de bebouwing wordt regelmatig afgewisseld door parken, plantsoenen en grasveldjes. Hoewel de meeste pas in deze eeuw zijn aangelegd, dateert het Malieveld van veel vroeger. Dit terrein, dat eerst de Lindenplantage heette, dankt zijn huidige naam aan de maliebaan die hier in 1609. min of meer parallel aan de Benoordenhoutseweg, werd aangelegd. In 1708 werd het Malieveld verdeeld in vierkante perken, door lanen van elkaar gescheiden. Vanafhel midden van de 18de eeuw werd het Malieveld gebruikt bij feestelijke manifestaties of voor de jaarlijkse paardenmarkt, zoals op dit schilderij van C.A.J. Schermer uil 1858 (Rijksmuseum. Amsterdam). CTè' Ik-'

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 18