i I. 1 grote doorbraken twintig jaar later uitvoerde. Dwars door de oude Jodenbuurt werd nu tussen de Kalvermarkt en de Prinsegracht de Grote Marktstraat aangelegd, waarlangs grote nieuwe gebouwen als De Bijenkorf en het gebouw van De Volharding verrezen. Het tracé Vondelstraat- Torenstraat-Jan Hendrikstraat baande zich langs de. Grote Kerk een weg naar de Grote Markt. Een langdurige discussie was voorafgegaan aan de doorbraak tussen Buitenhof en Kneuterdijk, de tegenwoordige Hofweg. Ir. Lindo had al aan het begin van deze eeuw voorgesteld de bebouwing tussen de Gevangenpoort en de Hofvijver te slopen ten behoeve van een verkeersweg. Een ander voorstel was om een strook van 27 meter breed van de Hofvijver af te halen en het verkeer via deze dam langs de bebouwing te leiden. Berlage sprak zich in 1908 uit voor de afbraak, maar de gemeenteraad verkoos de omleiding via de Hofvij verdam. Een bootje op de vijver Den Haag kwam nu in botsing met de Staat, die de Hofvijver als rijkseigendom beschouwde. Het gemeentebestuur wilde duidelijkheid en lokte een proces uit door met een gemeentelijk bootje op de vijver te varen. De uitspraak van de rechter liet echter zo lang op zich wachten, dat men besloot alvast met het door Berlage aanbevolen plan te beginnen en de panden langs de Hofvijver te onteigenen. Op 17 juni 1918 werd de gemeente door de Hoge Raad in het gelijk gesteld en als eigenares van de Hofvijver aangewezen. Het andere plan behoorde nu weer tot de mogelijkheden en tot 1923 zou er heftig gediscussieerd worden over deze en vele andere mogelijkheden. Het werd uiteindelijk een combinatie van voorstellen: de inmiddels in eigendom verkregen huizen langs het water werden afgebroken en in de S 7 IMiC i' W5 '7 caK 359 is® Daarnaast: De Torenstraat omstreeks 1929, waar toen een groot deel van de bebouwing afgebroken was, onder andere voor de grote doorbraak van de P rinse gracht via de Jan Hendrikstraat, de Torenstraat en de Vondelstraat. Op het braakliggende terrein verrees een parkeergarage, de Torengarage, die in 1930 gereed kwam (GA). Daaronder: Aan de westzijde van het Haagse Bos was voor het vee van de graaf een afzonderlijk gedeelte omheind, de zogenaamde Koekamp. Filips de Schone liet ten behoeve van de jacht het vee vervangen door herten. Sindsdien wordt vaak gesproken van de Hertenkamp en tot op de dag van vandaag stappen er herten rond (GA). Hierboven: In de tijd dat er nog markt gehouden werd op de Prinsegracht, maakte het verkeer vooral tijdens afgaande markt druk gebruik van de Zoutkeetbrug over de West Singelsgracht. De bebouwing op de hoek van de Prinsegracht en de Lijnbaan zien we op deze foto uit 1931 nog intact. Enige jaren later moesten deze huizen wijken voor de verbreding van de Lijnbaan (GA). -

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 19