i i qfjrnw-" vijver werd een smalle dam aangelegd. De nu vrijstaande Gevangenpoort kreeg er voor het visuele effect een klein tweede poortje bij, dat tevens als steunbeer dienst deed. Het poortje heeft er tot 1958 gestaan. Het verkeer was toen al zo druk geworden, dat een verdere verbreding van de Hofweg noodzakelijk bleek en het aanbouwtje moest sneuvelen. De verovering van Loosduinen De grenzen van Den Haag zijn sinds de tweede helft van de vorige eeuw steeds verder opgeschoven. Het begon al bij de aanleg van het station Hollandse Spoor, waarvoor Rijswijk grondgebied moest afstaan. Maar daar bleef het niet bij. De stad barstte telkens uit haar voegen en had steeds meer ruimte nodig. Het liefst had Den Haag de buurgemeenten Rijswijk, Wassenaar, Voorburg en delen van het Westland opgeslokt, maar het bleef bij de ’verovering’ van Loosduinen. Tot 1903 liep de grens met Loosduinen ongeveer ter hoogte van de Beeklaan en de huidige De la Reyweg. Den Haag annexeerde in die tijd het gebied tot op een afstand van slechts enkele honderden meters van de Ley weg. In 1922 werd Loosduinen als zelfstandige gemeente opgeheven. De ’peenbuikers’, zoals een oude naam voor de Loosduiners luidt, stemden ermee in een stadswijk van Den Haag te worden, aangelokt door beloftes van lagere belastingen, betere scholen, riolering, een tramlijn en zelfs een spoorverbinding. Den Haag bouwde een wijk met sociale woningbouw, die overigens maar ten dele aan de inwoners van Loosduinen ten goede kwam. Wonden van de oorlog De Tweede Wereldoorlog heeft het stadsbeeld van Den Haag op een aantal plaatsen ingrijpend "T| I tl i 3 A****» 360 Links: Tussen 1869 en 1890 verrees op het terrein van de buitenplaats Duinweide een groot deel van de Archipelbuurt. Deze wijk werd aanvankelijk bevolkt door welgestelde Indiëgangers, officieren en hoge ambtenaren. Maar ook voor arbeiders en lager militair personeel werden hier woningen gebouwd, vaak in de vorm van hojjes die verscholen lagen achter de deftiger bebouwing. Een bekend punt in de Archipelbuurt is het Bankaplein, waar sinds 1881 deze fontein stond. Achter de fontein zien we de Riouwstraat in de richting van de Koninginnegracht. In 1922 werd de fontein afgebroken, waarna een klein plantsoentje werd aangelegd (GA). Linksboven: De Vleerstraat is in een van de oudste gedeelten van Den Haag gelegen. Lange tijd is het een redelijk drukke winkelstraat geweest, waar zelfs de tram door reed. Na de oorlog, toen het plan bestond om dwars door deze buurt een verkeersdoorbraak te realiseren, verpauperde de straat. Nu is het gedeelte dat hier op een foto uit 1926 is afgebeeld, geheel gesaneerd in het kader van de stadsver n ieu wing GA Daarnaast: De Denneweg dateert al uit de Romeinse tijd. Deze thans zeer drukke winkelstraat werd als eerste straat in Den Haag in 1934 geasfalteerd. Ter gelegenheid van deze primeur werd de Denneweg feestelijk met vlaggen en guirlandes versierd (GA). -1

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 20