E 361 aangetast. Omdat de Duitsers een inval vanuit Engeland op de Nederlandse kust vreesden, lieten zij een tankgracht aanleggen, die dwars door het Haagse Bos, langs Zorgvliet, Stadhoudersplein en Sportlaan liep. Talloze huizen werden gesloopt om een vrij schootsveld te verkrijgen. Scheveningen, het Statenkwartier, de Vogelwijk en het Benoordenhout werden ’Sperrgebiet’, waar hele straten leeg stonden. Tijdens de hongerwinter werden uit deze huizen door de bevolking clandestien de vloeren gezaagd en balken weggebroken om aan brandstof te komen. Grote schade liep Den Haag ook op doordat de Duitsers hier V 2-raketten afvuurden op Engeland. Soms mislukte de lancering en koerste de raket niet in de richting van de Noordzee, maar stortte in Den Haag neer. Zo kwam er een V 2 terecht tussen de oude herenhuizen aan de Riouwstraat. De V 2-beschietingen van Londen zouden echter voor Den Haag nog veel ernstiger gevolgen hebben. Toen de Engelsen namelijk de V 2-lanceerbasis in het Haagse Bos wilden bombarderen, werden in Londen fouten gemaakt bij de opgave van de juiste positie. Door deze vergissing lieten de piloten op 3 maart 1945 hun alles vernietigende lading boven het Bezuidenhout en de omgeving van het Malieveld vallen. Woningnood en nieuwe wijken Een jong gezin dat kort na de oorlog eigen woonruimte zocht, moest over het algemeen genoegen nemen met een kamer of in het gunstigste geval een etage bij een hospita. Vaak trokken de jonggehuwden in bij de ouders, want de woningnood was door de vernielingen in de oorlog schrikbarend groot. Voor Den Haag kwam daar nog bij dat de gebeurtenissen in Nederlands-Indië tot gevolg hadden dat steeds meer Indische Nederlanders zich in Nederland gingen vestigen. En aangezien er altijd een warme band was geweest tussen de residentie en de Oost, gaven de meeste repatrianten er de voorkeur aan in Den Haag te wonen. Voor zover zij niet bij familie introkken, werden ze tijdelijk gehuisvest in pensions. Het ’herrijzend Nederland’, waarover koningin Wilhelmina sprak, kreeg in Den Haag dan ook vooral gestalte in het verrijzen van nieuwe woonwijken. In sneltreinvaart werd Morgenstond uit de grond gestampt. Dat was ook wel nodig, want Den Haag telde tien jaar na de oorlog maar liefst 600.000 inwoners, het grootste aantal uit de geschiedenis van de stad. Dat aantal is later aanmerkelijk gedaald, maar tegelijk werd de gezinsomvang kleiner en gingen jonge mensen ook eerder dan voorheen zelfstandig wonen. Den Haag heeft daardoor nog steeds behoefte aan nieuwe huizen, ook al doordat oude, slecht gebouwde buurten langzaam maar zeker geheel of gedeeltelijk worden vervangen. Bouwen, breken en behouden Het heeft eeuwen geduurd eer Den Haag zijn stadsgebied uitbreidde tot buiten de singels. In de afgelopen honderd jaar is de groei constant geweest. De stad ligt nu ingeklemd tussen haar buurgemeenten. Met nieuwe wijken als Kraayenstein, Nieuw-Waldeck en Houtwijk is Den Haag volgebouwd. Dat betekent niet dat het proces van bouwen, breken en behouden daarmee tot ■j M 4. TO Hierboven: In deze bouwput aan de Kalvermarkt verrees in 1962 het nieuwe gebouw van Lummus Nederland. De aquarel werd gemaakt door H.E. Roodenburg (GA). Daarnaast: De torenflat Nirwana aan de Benoordenhoutseweg baarde bij de oplevering in 1930 veel opzien. Hei was op dat moment dan ook het hoogste flatgebouw in Nederland (GA). Linksboven: Tegenover het hoofdkantoor van de Bataafsche Petroleum Maatschappij aan de Carel van Bylandtlaan werd een fraaie tuin aangelegd. Hier een gezicht op de tuin omstreeks 1950 (GA). I

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 21