Voor wie meer wil stilstand is gekomen. Iedere tijd stelt zijn eigen eisen en vraagt passende voorzieningen. De laatste jaren wordt zorgvuldiger met het historisch erfgoed omgesprongen dan in die eerste periode na de oorlog, toen er een enorme vernieuwingsdrang heerste. Maar ook nu moet oud soms wijken voor nieuw, omdat het gewoon niet anders kan. De stad is dan ook nooit af en het stadsbeeld zal altijd blijven veranderen. Over de Hagenaars en hun stadsbeeld is meer te lezen in de volgende publikaties. - t I Colofon 362 ACH LIEVE TIJD is een uitgave van het Gemeentearchief van 's-Gravenhage en Uitgeverij Waanders Betekenis van de gebruikte afkortingen: GA: Gemeentearchief van ’s-Gravenhage HGM: Haags Gemeentemuseum H.F.J. de Roy van Zuydewijn, Haagse huizen en gebouwen, ’s-Gravenhage 19822. R. Blijstra. Over Haagse architectuur, 's-Gravenhage 1975. Ch. Dumas, Hel verheerlijkt Den Haag, ’s-Gravenhage 1984. E.N.Ch.M. Janson, De Archipelbuurt en hei Willemspark, ’s-Gravenhage 1977. J. Duivesteijn, Kijk op de Schilderswijk. ’s-Gravenhage 1984. Sv.E. Veldhuijzen. De straat waarin wij wonen. Geschiedenis en verklaring van de straatnamen van 's-Gravenhage, ’s-Gravenhage 1984. Linksboven: In 1942/43 werd achter de duinen een anti-tankgracht aangelegd. Daarvoor moest over een grote breedte alle bebouwing worden afgebroken, zoals hier op de Stadhouderslaan (Foto A. Amenl/GA). Daaronder: Deze foto is enkele dagen voor de bevrijding gemaakt van het gebied waar tevoren de Scheveningse Bosjes stonden. We kijken vanaf de Kerkhoflaan naar het KLM-gebouw aan de Plesmanweg. Dit eens beboste gebied was door de bezetter al gedeeltelijk gekapt om een vrij schootsveld te verkrijgen. Door de bevolking - op jacht naar brandstof - werd het van de laatste boomresten ontdaan (GA). Rechts: Een fraai Haags stadsgezicht van rond de eeuwwisseling wordt gevormd door de herenhuizen aan de Lange Vijverberg. Hoewel in Den Haag inmiddels veel is afgebroken, herinneren deze statige panden ons nog aan het mooie Haagse stadsbeeld van weleer (GA). i l Roelof Koebrugge GVN Drukkerij Waanders b.v., Zwolle 90 6630 050 7 Op de achterzijde: Het Korte Voorhout, in 1831 geschilderd door H.G. ten Cate. Rechts staat aan het Malieveld het bekende Wachtje, dat in 1947 werd afgebroken, maar waarschijnlijk weer herbouwd zal worden (HGM). Daarnaast: Duinoord was een van de door de oorlog zwaarst getroffen wijken van de stad. Een fors gedeelte van de wijk werd compleet met de grond gelijkgemaakt voor de aanleg van de Atlantik Wall, waarvan deze betonnen anti-tankversperringen deel uitmaakten (Foto M. Huizinga/GA). Vormgeving Druk ISBN ©1985 Uitgeverij Waanders b.v, Zwolle Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd en/of openbaargemaakt doormiddel van druk, fotokopie, microfilm of op welke andere wijze ook, zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de uitgever.

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 22