750 jaar Den Haag, de Hagenaars en hun stadsbeeld M -SIK L'SBHI BH Kg 00 w BEL» Sm! BW ’Het mooiste dorp van Europa’ noemde de Italiaan Ludovico Guicciardini in 1567 Den Haag in zijn ’Beschryvinghe van alle de Neder-landen’. Den Haag was nog een echt dorp in die dagen. Een dorp met een grafelijke hof. En dat laatste gaf Den Haag zo’n eigen karakter. Die Haghe had iets landelijks, maar had tegelijkertijd internationale allure. Het was klein van omvang, maar had tevens iets statigs. Het zijn contrasten die tot de dag van vandaag in het stadsbeeld doorwerken. Onder redactie van Maarten van Doom, Charles Dumas, Dick van der Maarel, Michiel van der Mast, Coos Versteeg en Peter Wander; met medewerking van Leo A. van Heijningen, Kees Stal en Charles Boissevain. Wonen op strandwallen De ontstaansgeschiedenis van een stad laat zich dikwijls aflezen van de plattegrond. Op die van Den Haag is goed te zien hoe de straten vrijwel evenwijdig aan de kust lopen of daarjuist loodrecht op staan. Dat heeft alles te maken met de natuurlijke gesteldheid van het terrein waarop Den Haag is ontstaan: een landschap van strandwallen, onderling verbonden door dwarswegen. Volgens oude kroniekschrijvers begint de geschiedenis van Den Haag in 1248, toen graaf Willem II tot Rooms-koning was gekozen en in Die Haghe een ’koninklijk palleys’ liet bouwen. Onze streken werden echter al veel eerder bewoond. Uit recente opgravingen bij de Johan van Oldenbameveltlaan is gebleken dat hier in ieder geval in de zevende eeuw na Christus al mensen hebben gewoond. En in de Romeinse tijd leefden er Kanninefaten in onze kuststreken. Zij woonden onder andere op de hoge, evenwijdig aan de zee lopende zandstroken, zoals de meest landinwaarts gelegen strandwal die de lijn V oorschoten-Leidschendam-V oorburg-Rijswijk vormt. Dichter bij de zee ligt een strandwal waarop het Haagse Bos, het Voorhout, het Westeinde en Loosduinen liggen. Tussen de strandwallen lagen vlakten waar zich zeeklei had afgezet en vervolgens veen had - 1 =k.5f' Links: De Prinsessegracht rond 1910. Hei huis links op de hoek mei hei Korte Voorhout werd in 1915 vervangen door de Prinsesseschouwburg, die op 3 maart 1945 tijdens een bombardement werd verwoest (GA). Hieronder: Hei Delflse Veer aan het Zieken op een prent van I. van Besoet uit 1765. Op de voorgrond ligt de trekschuit naar Delft (GA). Op hel omslag: Dit schilderij uit 1843 van B.J. van Hove geeft een gezicht op Den Haag vanuit het noordwesten. In het midden de toren van de grote of St. Jacobskerk (HGM). - V t; 343

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 3