i 4 if A wil R- O -JS «f Twee werelden l£di gevormd. Deze vochtige en zompige gebieden waren niet geschikt voor bewoning. Zij werden gebruikt als weidegrond en hooiland. Het niveauverschil tussen strandwallen en veengebied is nog altijd goed merkbaar. Wie bijvoorbeeld vanaf de Prinsegracht via de Jan Hendrikstraat naar de Grote Kerk gaat, merkt hoe de straat omhoog loopt. De namen Venestraat en Hoogstraat zijn in dit verband veelzeggend. eeuw, besloeg het hofgebied ruim de helft van de oppervlakte van Den Haag. Hof en dorp waren in feite twee aparte werelden, die wel van elkaar afhankelijk waren. Het hof betrok voedsel en arbeidskrachten uit het dorp, de dorpelingen op hun beurt hadden een groot deel van hun inkomsten aan het hof te danken. Het eigenlijke hof, het Binnenhof, werd beschermd door grachten. Het benodigde water kwam uit een duinmeer in de Segbroekpolder en liep via de Beek naar de Hofvijver. Om een betere afwatering te krijgen, werd het Spui gegraven. Toen het Spui halverwege de veertiende eeuw werd doorgetrokken naar de Vliet, kreeg Den Haag een goede waterverbinding voor de scheepvaart. Een parkachtig karakter Voorhout en Vijverberg waren geliefde wandel- en speelplaatsen voor edelen en hovelingen. Deze Die Haghe zou waarschijnlijk nooit zo groot zijn geworden, als de graven van Holland er niet hun belangrijkste residentie hadden gevestigd. Nog geen eeuw na de bouw van het Binnenhof telde de nederzetting al zo’n 1000 inwoners en in het jaar 1500 waren het er zelfs al zo’n 8000. Het hof was zeer nadrukkelijk aanwezig; tot aan het ontstaan van de Republiek, aan het einde van de zestiende i e 344 Hierboven: Een van de oudste nog bestaande gebouwen van Den Haag is de Ridderzaal op het Binnenhof. Oorspronkelijk was deze gebouwd als ontvangst- en feestzaal van graaf Floris V. In de loop der tijd veranderde het uiterlijk van de zaal, doordat allerlei aanbouwsels tegen de gevel werden geplaatst, zoals deze tekening van Josua de Grave uit 1694 goed laat zien (GA). Daaronder: Deze aquarel van A.M. van Royen toont hel Buitenhof zoals het er in 1818 uitzag: links het Stadhouderlijk Kwartier en dwars daarop het Huis Albemarle met zijn ommuurde voorhof. Dit uit de 17de eeuw daterende pand werd in 1912 afgebroken om plaats te maken voor een grote verkeersader: de Hofweg (GA). Linksboven een gezicht vanafhel Buitenhof op de Hofvijver en de gebouwen van het Binnenhof. Tot 1913 was het Buitenhof een besloten plein, dat slechts bereikbaar was via een paar smalle steegjes en twee poorten: de Stadhouderspoort. die de verbinding vormde met het Binnenhof en de Gevangenpoort, die toegang verschafte vanaf de Plaats. Op deze ets uit de 17de eeuw verlaten ruiters en koetsen het Buitenhof en rijden in de richting van de Gevangenpoort (GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 4