In Den Haag stond al vroeg een aantal stenen huizen. De daarvoor gebruikte natuursteen moest van ver worden aangevoerd en was daarom een duur bouwmateriaal, dat alleen de allerrijksten zich konden veroorloven. De edelen die zich vanwege de aanwezigheid van het grafelijke hof hier hadden gevestigd, lieten op het Voorhout en de Vijverberg, maar ook in het dorp zelf imposante huizen bouwen. De Van Brederodes bijvoorbeeld, bouwden een huis op de plek waar later het stadhuis kwam en de heren van Assendelft lieten hun oog vallen op het Westeinde. Ook aan de randen van het dorp verrezen grote stenen gebouwen, waarin kloostergemeenschappen werden gehuisvest. De houten huizen van de gewone dorpelingen waren met rieten daken gedekt. Toen op 29 december 1539 tijdens een ’groot verschrikkelijk onghewoon onweder’ de bliksem in de toren van de Grote Kerk sloeg, betekende dat niet alleen grote schade aan de kerk. Het vuur greep tot aan de Spuistraat om zich heen. En bij een brand in 1586 in het St. Elisabethklooster, dat op de plaats van de tegenwoordige Grote Markt lag, stond binnen de kortste keren ook de hele Vlamingstraat in lichterlaaie. Vroeg naar bed De straten in het dorp zagen er doorgaans nogal rommelig uit. Het waren niet meer dan zandpaden, vol kuilen en karresporen die bij regen en sneeuw in ware modderpoelen veranderden. Wie zich die luxe kon veroorloven, liet voor zijn huis een stenen stoep aanleggen, al of niet afgeschermd door een hek. Varkens en kippen liepen los op de weg en de argeloze voetganger moest oppassen niet in stinkende hopen vuil en mest te lopen. In de loop van de veertiende eeuw werden de 346 Daaronder: Op dil schilderij van J.E. la Fargue zien we hei Lange Voorhout in de richting van de Kneuterdijk. De dubbele rij linden die keizer Karel V hier in 1536 liet planten, bepaalt nog steeds het karakter en het aanzien van deze 'mooiste laan van Europa' (Verblijfplaats onbekend). Linksboven: In 1632 overwoog de Rekenkamer de aan de oostzijde van het Binnenhof gelegen stukken grond, hel Akerland en de Kooltuin, voor bebouwing te verkopen. Stadhouder Frederik Hendrik stemde hiermee in. op voorwaarde dal er ook een plein zou komen. Dil plein, dat de naam draagt van 'Het Plein zien we hierop een aquarel uil het midden van de 18de eeuw. Links staat het koetshuis dal behoorde bij het huis dal Consiantijn Huygens had laten bouwen, in hei midden de Mauritspoori die toegang verschaft lol hei Binnenhof en rechts het huis dat in 1748 diende als lijdelijk verblijf van stadhouder Willem IV (GA). Daarnaast: In 1906 werd dil fraaie pand op de hoek van de Kneuterdijk en de Plaais afgebroken. In de 17de en 18de eeuw woonden hier opeenvolgende leden van het geslacht Van Reede van Amerongen. In 1908 kwam er een ander statig pand voor in de plaats. Tot 1973 was er hel bekende modehuis C.H. Kühne en Zonen in gevestigd en sinds 1975 is het een filiaalkanloor van de Banque de Paris et des Pays-Bas (GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 6