fi lil*111 hm 1 dll Bi ïW Groenmarkt en aangrenzende straten als eersten in het dorp geplaveid. Het waren vaak de omwonenden die voor de kosten opdraaiden. Soms, zoals in het Noordeinde waar ’tot swaarder laste en pericule van de paerden die deur die selve strate en moerasse met grooten cracht moeten rijden en trekken’ werd de financiering van de bestrating door tolheffing geregeld. In die tijd moesten de stratemakers overigens nog uit Delft en Leiden worden gehaald, want de plaatselijke bestuurders namen nog maar weinig initiatief. Pas in 1664 begon het stadsbestuur belasting te heffen voor het onderhoud van de straten. Met de verlichting van het dorp hield de overheid zich niet bezig. Wat moest een fatsoenlijk burger trouwens ’s avonds op straat? De middeleeuwer ging vroeg naar bed. Kaarsen en olielampen waren duur, dus men ging er het liefst zo zuinig mogelijk mee om. Toch kwam er op den duur terwille van de veiligheid zoiets als een openbare verlichting. Op straathoeken en in devotiehuisjes brandden ’s winters tussen 5 en 9 uur kaarslantaams om de eerzame burger te helpen de talloze obstakels en kuilen te ontwijken. Herbergen en wijnhuizen waren verplicht een kaars in de voorgevel te laten branden. De kooltuin van de graaf In de jaren ’70 van de zestiende eeuw was Den Haag afwisselend bezet geweest door Spanjaarden en Geuzen, maar nadat prins Maurits hier zijn hof had gevestigd, ging het al spoedig weer beter met de stad. Prins Maurits vond het maar niets dat de stad er zonder verdedigingsstelsel zo onbeschermd bij lag en liet een grachtengordel rond Den Haag graven. Het gebied binnen de singels raakte in de loop der tijd steeds dichter bebouwd. De vroegere kooltuin van de graaf werd een wandelgebied, omgeven door statige huizen: het Plein. Op het r.' iLZkiz.--*_x!c 347 Linksboven: M. van Raden maakie in 1855 deze tekening van de Gedempte Burgwal, gezien vanaf de Wagenstraat naar de Herderstraat. De brug ligt over de nog niet gedempte Lutherse Burgwal GA). Daarnaast: Op de hoek van de Korte Poten en het Plein stond in 1891 nog dit pand. Enige jaren later werd het huis vervangen door een woon/winkelpand in de toen moderne neo-renaissance stijl (GA). Daaronder: Omstreeks 1770 maakte J.E. la Fargue deze aquarel met een gezicht op de Kneuterdijk in de richting van de Gevangenpoort en het Buitenhof (GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 7