11Ê r; r I i Voorhout maakte de middeleeuwse bebouwing gaandeweg plaats voor hogere en bredere huizen. Huygens schreef opgetogen over het Voorhout: ’Maar waer sagh men oyt bewoone/Soo veel stadts, in zoo veel wouds?’ Doordat de handel toenam, werden steeds meer goederen over water aangevoerd. Het Spui kreeg aan het begin van de zeventiende eeuw op het terrein van het voormalige klooster van Maria in Galilea een aantal zijgrachten: Kalvermarkt, Turfmarkt, Houtmarkt, Schedeldoekshaven, Ammunitiehaven en Nieuwe Haven. Daar ontstond bovendien een nieuwe woonwijk. Een levendig havenkwartier Ten behoeve van de veerschuiten naar Leiden en Amsterdam werd tussen 1624 en 1626 bij het Spui een nieuwe haven gegraven, de Amsterdamse Veerkade, die tien jaar later werd verlengd met de Stille Veerkade. Er werden huizen gebouwd en straten aangelegd. Zo ontstond rondom het Spui een levendig havenkwartier met druk verkeer, handelshuizen, herbergen, kroegen en bordelen. In honderd jaar tijd had het inwonertal van Den Haag zich verdubbeld en was daarmee op ruim 17.000 gekomen. De groei van het dorp had ook tot gevolg dat de marktruimte moest worden vergroot. Al in 1614 werd de groentemarkt verplaatst naar het ruime terrein waar voorheen het Elisabethklooster lag, de huidige Grote Markt. Over de Paviljoensgracht en de Lutherse Burgwal, nieuw gegraven grachten, werden de waren aangevoerd. In 1640 werd het marktterrein vergroot, voortaan zou men van de Grote Markt spreken. Er werd een gracht gegraven, die rechtstreeks verbinding gaf met het Westland, de Prinsegracht. Het was de bedoeling dat de Prinsegracht een gracht met allure zou worden, zoals de Amsterdamse grachten, maar de volkse ggfe gSte. F 348 Linksboven: De Nieuwe Haven ter hoogte van de Ammunitiehaven. in het Spuikwanier. omstreeks 1900. De Nieuwe Haven bestond al in de 14de eeuw als Coman Willemslaan. Later werd het de Zusterlaan genoemd naarde nonnen van het klooster van Maria in Galilea aan het Spui. Aan het begin van de 17de eeuw werden tussen het Spui en de Zusterlaan verschillende havens gegraven en ontstond hier een levendig handels- en havenkwartier. De Nieuwe Haven kreeg toen zijn huidige naam (GA). Daarnaast: Kort na 1900 werd een aantal grachten gedempt, onder andere in verband met de enorme stankoverlast die het nauwelijks doorstromende water in de grachten veroorzaakte. De Nieuwe Haven, hier gezien vanaf de Nieuwe Markt (thans Wijnhaven) in de richting van de Schedeldoekshaven. trof dit lot in 1904 (GA). Links: De Nieuwe Haven bij de Ammunitiehaven. Op de brug rechts staat een sterk afgesleten jaagpaal. Bij het nemen van een bocht werd de jaaglijn waarmee het schip werd getrokken, om de paal geleid (GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 8