STADSNIEUWS a.yfijnhardtje De BALANS-OPRUIMING bij KIFO begint op KIFO. KINO- FOTOHANIBEL 555 FAHRENHEITSTRAAT. TELEFOON 33 68.24 Prinsestraat 86"? TTAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 2 JANUARI 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. Proeftocht van de „Josif Stalin” BIJ DE JAARSWISSELING relletjes AFSCHEID Ds. H. JANSSEN AFSCHEID Ir. A. GR00TH0FF Steunregeling uitvaren visschersvloot De Noord-Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij Verkeerswaarnemingen van den Rijkswaterstaat OPRUIMING VAN HET OUDE BEVOLKINGSBUREAU ZILVEREN JUBILEUM H. L. v. d. WAL Nieuwjaarsontvangsten ten hove OPENSLUITING 5 JANUARI v.m. HALF TIEN DE OUDE- EN NIEUWJAARSDAG IN DE RESIDENTIE Brandjes en Bevorderd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau ’n GELUKKIG BEGIN! NU v/h. RINGENHUIS Uw ring! Grootste keuze. Soliedst fabrikaat ƒ4.50 tot ƒ20.- Massief goud fraaie vorm. Benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau J. J. de Roode vijftig jaar journalist AFSCHEID VICE-ADMIRAAL A. VOS NAT GONELLA IN DILIGENTIA Gevolgen van de vorst in ons land RECLAMES. In het Huzaar mishandeld. 162: 4917 gezoem nieuwe circa 1# De Nieuwjaarsnacht heeft zich ge kenmerkt door enkele onordelijkheden in den vorm van het afsteken van vuur werk, terwijl op verschillende plaatsen kerstboomen in brand werden gestoken, waarbij de politie moest ingrijpen. de welke licht een De de het zal H. M. de Koningin heeft 1 Januari te 5.30 uur des namiddags ten paleize Noordeinde ontvangen, den doyen van het corps diplomatique, ten einde de nieuwjaarswenschen van dat corps in ontvangst te nemen H M. de Koningin heeft 1 Januari ten paleize Noordeinde te 6 uur des na middags ontvangen de hooge autori teiten en te 6 uur 15 de leden van Hoogstderzelver hofhouding ter aan bieding van nieuwjaarswenschen. Van den directeur der Scheepsbouw maatschappij, den heer D. Goedkoop Dzn., vernamen wij, dat de commissie voor overneming met enkele bezwaren schip voor den dag kwam, is urenlang van geda hten De heer Goedkoop stelde de heeren bij verschillende <WI »lueM direct De echte zijn niet rend, meer hartvormig Voorloopig verlengd De minister van Economische Zaken heeft de regeling ter tegemoetkoming in de bijzondere lasten in het vissche- rijbedrijf voonoopig nog na 1 Januari verlengd tot een nader te bepalen datum. Deze regeling heeft o.m. be trekking op de casco-molestverzeke- ringspremie en op den toeslag op de wettelijke uitkeeringen bij zeeongeval- len. Het schip tijdens de proefvaart nog niet overgenomen Zaterdag heeft de „Josif Stalin”, een van de beide turbineschepen. wel ke door de Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij zijn gebouwd in op dracht van de Machino Import, het Russische staatslichaam voor aanbouw en bestellingen en wel voor de afdee- ling „Sovtor flot” te Leningrad, zijn proeftocht gemaakt. Niet, zooals dat gewoonlijk gebeurt bij een proefvaart, koos het schip het ruime sop. In verband met het risico, dat nog gedragen wordt door de Scheepsbouw maatschappij, werd tusschen Amster dam en IJmuiden en in de Amster- damsche haven heen en weer gevaren. Bezwaren bij de afnemers. Aanvankelijk was de bestemming van het schip om te varen op de lijn WladiwostokPetropavlofsk, de hoofd stad van Kamschatka. De oorlogsom standigheden hadden echter tengevol ge, dat hiervan althans voorloopig niets komen zal. Over de bestemming lieten de vertegenwoordigers der Sov- jet-regeering zich niet uit. „Rotterdam” voor den sloop verkocht De directie der Holland-Amerika- lijn deelt ons mede dat het stoomschip .Rotterdam” voor den sloop verkocht is aan de N.V Frank Rijsdijk’s in- dustrieele ondernemingen te Hendrik Ido Ambacht. Het schip zal Vrijdag a.s. worden af geleverd. Tijdens afwezigheid der bewoners hebben dieven zich door opensluiting van de voordeur toegang verschaft tot een perceel aan de Vlierboomstraat. Twee busjes met geld, ter waarde van totaal f 167 worden vermist. Er is niets opengebroken. BOTSING TUSSCHEN TWEE FIETSERS. Zaterdagavond omstreeks zes uur had op de Mauritskade bij de Amalia- straat een aanrijding plaats tusschen twee wielrijders, doordat een van hen onoplettend reed. Deze, de 24-jarige J. A J. de G. uit Rijswijk, kreeg een her senschudding en werd door den ge neeskundigen dienst overgebracht naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. Koninklijke onderscheiding. H.M de Koningin heeft den chef- geweermaker. den heer J. P. Scheuter, van het Koninklijk jachtdepartement voor Gelderland, toegekend het gouden kruis van verdienste van de huisorde van Oranje, wegens 40-jarigen Konink lijken dienst. Een ruime collectie Camera’s. Kino’s. Projectie-apparaten. Albums, Lijsten, enz., worden tegen zeer lage prijzen opgeruimd. Wegens opheffing van onze Kunstafdeeling verkoopen wij alle Kunst-artikelen uit, tegen geweldig lage prijzen. 721 Het merkwaardige van den proef tocht onder zoo buitengewone om standigheden met dit prachtige schip is geweest, dat het tenslotte tijdens de vaart door de vertegen woordigers van de Russische Sovjet niet overgenomen is. De Oudejaarsdag had ditmaal de bij zondere bekoring, een Zondag te zijn. Dat beteekende voor velen een vrijen dag, alhoewel door den oorlog de hui selijke kring in tal van gevallen niet compleet kon zijn. De twee vrije dagen waren oorzaak, dat velen naar de residentie waren ge komen. om hier den overgang van het oude in het nieuwe jaar te vieren. Gisteren was het zeer druk in de ver schillende café’s, restaurants, bioscopen en theaters. De illuminatie, welke door de zorgen van de plaatselijke V.V.V. is aangebracht, brandde gisteravond voor het laatst Nóch op een Oudejaarsdag, nóch op een Nieuwjaarsdag kan. wat ’t uiterlijk betreft van een bepaalde stemming gesproken worden In den nacht van Zondag op Maandag was het op bepaalde punten gevaarlijk glad. Gelukkig hebben zich geen on gelukken voorgedaan, daar zoowel automobilisten als voetgangers op hun qui vive waren. De stations hadden het weer druk ker dan normaal gehad. Enkele extra- treinen waren ingelegd. Natuurlijk was het militair vervoer weer zeer druk. Op het Hollandsche Spoorstation was het Zaterdag zeer druk tot 6 uur n.m.; tot 9 uur was er een inzinking, om dan weer iets tot het einde van den dienst op te loopen. Zondag was het vervoer normaal, terwijl het gisteren na middaguur weer drukker werd. Aan het Staatsspoorstation viel gelijk verschijnsel waar te nemen, ontvangsten waren aan beide stations minder dan het vorige jaar. waarbij men echter in aanmerking dient te ne men, dat militairen reizen op kosten van het Rijk, zoodat een vergelijking der ontvangsten geen reëel beeld geeft. Het aantal personen, dat vervoerd werd, is in het afgeloopen jaareinde grooter ge weest. MET VUUR GESPEELD. Gistermiddag omstreeks een uur is. doordat kinderen met lucifers hadden gespeeld, brand ontstaan in perceel Parallelweg 74. Met een emmer water kon uitbreiding worden voorkomen. GEEN VOORRANG VERLEEND. Op Nieuwjaarsdag had des avonds omstreeks haf zeven op de Laan van Meerdervoort nabij de Zonnebloem- straat een aanrijding plaats tusschen twee personenauto’s, doordat een der bestuurders den ander geen voorrang had gegeven. Het is één der auto s ge zeten echtpaar N. kreeg verwondingen aan één der handen en het gelaat en werd door den geneeskundigen dienst naar het Roode Kruisziekenhuis ver voerd Na verbonden te zijn, konden beiden op eigen gelegenheid naar hun woning aan de Sportlaan gaan. De leger- en vlootpredikant in alge- meenen dienst, ds. H. Janssen, die met ingang van 1 Januari 1940 als zoodanig is opgevolgd door ds. W. G. Harrenstein, tot dusverre reserve veld prediker, heeft Zaterdag j.l. afscheid genomen van den minister van Defen sie. Bij dit afscheid waren aanwezig zijn opvolger benevens de leden van het bureau van den leger- en vloot predikant. de reserve-veldprediker, ds. J. Ravesloot, de reserve kapitein in al- gameenen dienst ds. G. J. Dieper ink alsmede de secretaris-generaal van het departement van Defensie, de heer C. Ringeling en het waarnemend hoofd van de eerste afdeeling van dat depar tement mr. A. H. Kamerlingh Onnes. De minister deelde mede, dat ds. Janssen bevorderd is tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Voegloos fabrikaat, gratis ‘graveer en. van de deed aan een café in handtasch is gesto len, welke een bedrag van circa 1» bevatte. Werkverschaffingsarbeid gestagneerd Het hoofd van de inspectie Overijsel van den Rijksdienst voor de Werkver ruiming maakt bekend, dat de arbei ders, gehuisvest in, de kampen Eind van 't Diep, de Kikkerij, Pikbroek. Lakeweg. Steenwijkerdiep, Halfweg en het Wijdegat, in verband met de weers omstandigheden morgen niet naar de kampen behoeven te vertrekken. Te vens wordt bekend gemaakt, dat alle overige objecten in deze inspectie om dezelfde rtden zijn stopgezet, met uit zondering van die, waarvoor door de werkleiding of door het gemeentebe stuur speciaal arbeiders zijn aangewe zen. Ook het hoofd van de inspectie Gel derland van den Rijksdienst voor de Werkverruiming deelt mede, dat de ar beiders, gehuisvest in het kamp de Zomp, in verband met de weersom standigheden op morgen niet naar het kamp behoeven te vertrekken. In de werkverschaffingen in Lim burg kan, naar het hoofd van de inr spectie Limburg van den Rijksdienst voor de Werkverruiming mededeelt, tengevolge van de vorst eveneens niet gewerkt kan worden. Nader zal op de gebruikelijke wijze het begin der werk hervatting worden medegedeeld. Zaterdagavond werd in een café aan de Herderinnestraat de 32-jarige hu zaar W. J. E. dermate mishandeld, dat hij een lichte hersenschudding zoomede een verwonding aan het voorhoofd op liep. Met een particuliere auto werd de huzaar naar het militaire hospitaal overgebracht, alwaar hij ter verpleging is opgenomen. De dader, de 23-jarige los-werkman E v. R. werd aangehouden en in poli- tiebewaring gesteld. Gistermiddag hadden twee jon getjes, respectievelijk oud 5 en 6 jaar. woonachtig aan de Terwestenstraat een voetzoeker gevonden. Zij staken het vuurwerk aan, waarbij de 5-jarige J. K brandwonden aan beide handen op liep. De politie vervoerde het knaapje naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, vanwaar het, na verbonden te zijn huis waarts keerde. Voorzieningen tegen de polaire koude. Het forsche schip is speciaal ge bouwd om te varen in koude streken. In verband met de temperatuur, wel ke soms tot 35 graden onder nül kan dalen, zijn zoowel de buitenwanden als de binnenverblijven voorzien van een isolatielaag, bestaande uit 44 m.m. kurk en 6 m.m. triplex, waartus- schen een isoleerenden luchtlaag. Bo vendien is het geheele schip voorzien van een luchtverwarmingsstelsel. De grootste lengte bedraagt ruim 135 m. De breedte 18.35 m., de holte 9.65 m., de diepte 6.35 m. Het laad vermogen is 3220 ton, de waterver- plaatsing 8950 ton, en de grootste dienstsnelheid bedraagt 20 knoopen. Twee stel turbogenerators ontwikke len 13.000 turbine as-p.k., stroomge- vende aan twee schoef-electromotoren. Wanneer de helft van het voortstu- wingsvermogen in bedrijf is, wordt een snelheid van 16 knoopen ontwikkeld. Er is ruimte voor 48 eerste-klasse, 164 tweede-klasse en 296 derde-klasse passagiers. De bemanning zal bestaan uit 106 koppen, waaronder eenige vrouwen. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. In de Centrale Bilderdijkstraat 17 der Openbare Leeszaal en Bibliotheek werden in December 9642 (9971) be zoeken gebracht; 28-921 (31.206) uit- leeningen vonden plaats. Kinderbiblio theek 3093 (3089) uitleeningen. Filiaal Colensostraat 4: 3175 (3455) uitleeningen. Jeugdleeszaal 675 (520) bezoeken: 2220 (1819) uitleeningen. Filiaal Paets van Troostwijkstraat 81: 3789 (3735) uitleeningen. Jeugdleeszaal 1185 (1114) bezoeken; 1097 (922) uit leeningen. Filiaal Badhuiskade 27: Christelijke O.LB. 1304 (1344) bezoeken; 3633 (3207) uitleeningen. Afd. Mackayschool. Acaciastraat 141: 1220 (1129) uitleenin gen. O.U.B. 5418 (4657) uitleeningen. Filiaal Mient: 9054 (8399) uitlee ningen. Filiaal Stadhoudersplein (4580) uitleeningen. De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op de maand Decem ber van 1938. Vergelijking met de resultaten van de verkeerstelling in 1935. Dezer dagen zal het verslag verschij nen van de „Driejaarlijksche verkeers waarnemingen van den Rijkswater staat, 1938”. Deze publicatie bevat de resultaten van de in 1938 gehouden driejaartelling, waarvan de uitvoering geschiedde door den Rijkswaterstaat. Een vergelijking met de resultaten van de in 1935 gehouden verkeerstel ling leert, dat het totaal autoverkeer voor de in 1935 en 1938 vergelijkbare telvakken op alle wegen van het Rijks- wegenplan is toegenomen met 15,87 pCt., het personenautoverkeer met 4.09 pCt., het autobusverkeer met 39,29 pCt., het vrachtverkeer met 4,09 pCt.. het motorrijwielverkeer met 59,90 pCt. en het rijwielverkeer met 17,56 pCt Het langzame verkeer (bespannen voertuigen enz.) daarentegen is afge- nomen met 22,34 pCt. In het bijzon der blijkt, dat de in het tijdvak 1935 1938 tot stand gebrachte nieuwe ver bindingswegen en bruggen niet nagela ten hebben een stimuleerenden invloed op het verkeer uit te oefenen. Uit de snelheidswaarnemingen kan de conclusie worden getrokken, dat ruim de helft der personen-auto’s on der normale omstandigheden met een snelheid van 60 a 85 km. per uur rijdt en ruim een derde met een snel heid boven 80 k.m. per uur. Bij de vrachtauto’s liggen de meest voorko mende snelheden tusschen 40 en 70 k.m per uur, bij de autobussen tus schen 50 en 75 k.m. per uur. Vergele ken bij 1935 heeft in het algemeen bij de auto’s een geringe verschuiving naar de hoogere snelheidsklassen plaats ge had Bij de motorrijtuigen daarentegen een verschuiving naar de lagere snel heden, hetgeen moet worden toege schreven aan den toenemenden invloed van het lichtere type motorrijwiel. het afgeloopen jaar een-en-vijftig schipbreukelingen gered. Gedurende het jaar 1939 is 43 maal een beroep gedaan op de diensten van reddingbooten der N.Z.H.R.M.; in de 4 „oorlogsmaanden’ alleen, niet min der dan 25 maal. Vijf keer voeren red dingbooten uit naar aanleiding van het op een mijn loopen van een schip. 22 tochten werden gemaakt naar Neder landsche schepen, 6 naar Duitsche schepen en vliegtuigen, 3 naar Finsche en 2 naar Zweedsche schepen, welke in moeilijkheden verkeerden. In totaal werden 51 schipbrreukelingen gered, waardoor het totaal aantal geredden sedert de oprichting der N.Z.H.R.M. steeg tot 6091. Personeel en materieel der maatschappij heeft ook in 1939 aan hooge eischen voldaan. Den langsten tocht maakte de „Insulinde”. welke ge durende een etmaal in de nabijheid nleef van het Duitsche s.s. „Gerrit Fritzen” dat beoosten Schiermonnikoog strand de en door de branding werd vernield. De moeilijkste reddingen waren die van de „Dorus Rijkers” (station den Hel der) op 8 Maart 1939 toen de Uk 44 van een wissen ondergang werd gered en van de motorstrandreddingboot „Nicolaas Marius”, welke 13 Novem ber 1939 de 19 opvarenden en den scheepshond redde van het Finsche houtschip „Elsie”, dat op ae Noorder- gronden van Terschelling was ge strand. MILITAIR DOOR EEN AUTOBUS AANGEREDEN. Zaterdagavond omstreeks elf uur is op de Laan van Eik en Duinen ter hoogte van de begraafplaats de militair D. J. V. uit de Vlierboomstraat door onbekende oorzaak aangereden door een autobus van lijn P der H.T.M De militair kreeg een hersenschudding en schaafwonden in het gelaat, zoodat hij door een auto van het Roode Kruis moest worden overgebracht naar het Militair Hospitaal. DOOR DE KOUDE BEVANGEN. Hedenmorgen omstreeks 8 uur werd op een bouwwerk aan de Burnier- straat de 30-jarige A. J. uit de Breed- straat door de koude bevangen. De man werd door den geneeskundigen dienst naar den Centralen Post en vandaar naar zijn woning vervoerd. De president-directeur van het Staatsbedrijf der Artillerie-Inrichtin- gen, ir. A. Groothoff, die met ingang van 1 Januari 1940 als zoodanig is op gevolgd door ir. F Q. den Hollander, tot dusverre adjunct-directeur van dat bedrijf, heeft Zaterdag j.l. afscheid genomen van den minister van Defen sie in bijzijn van zijn opvolger en de overige directeuren van de Artillerie- Inrichtingen, de heeren G. Houtwip- per en ir. L. L. E. Ornstein alsmede van den secretaris-generaal van het departement van Defensie, den heer Ringeling. De minister heeft den heer Groot hoff mededeeling gedaan van zijn be noeming tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Het ijs tusschen Amsterdam en Volendam is goed. De V.V.V.-Volendam meldt, dat de toestand van het ijs zeer goed en be trouwbaar is. Volendam is per schaats van Amsterdam uit over Monnikendam en Marken goed te bereiken. DECORS OMGEVALLEN. Zaterdagavond omstreeks half twaalf zijn in den Koninklijken Schouwburg achter het tooneel enkele décors omge- 'allen en troffen den 42-jarigen too- eelknecht M van S. uit de Oudeman- traat op den schouder Hij klaagdf >ver pijn in den rechter schouder en werd door den geneeskundigen dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. alwaar hij ter observatie s opgenomen. ZOEMERLOOZE TELEFOON. De telefoon in de binnenstad is van morgen eenigen tijd zoemerloos ge weest. Het ontbreken van den toon, welke toestemming geeft tot het kie zen van het nummer, bleek geen in vloed te hebben op de verbindingen, zoodat het euvel geen beteekenend be zwaar opleverde. Alléén, men moest éven over den schroom heenstappen om zonder voorafgaand gezoem de nummers te kiezen. Het defect aan een der apparaten in de centrale aan de Hofstraat was na ontdekking spoedig hersteld Gisteren heeft te Amsterdam de heer J. J. de Roode het feit herdacht, dat hij voor vijftig jaar zijn intrede in de journalistiek deed. Door den heer G. Polak Daniëls. voorzitter van den Nederlandschen Journalistenkring, werd den heer de Roode meegedeeld, dat het H. M. de Koningin had behaagd, hem te benoe men tot officier in de orde van Oranje- Nassau. Zaterdag j.l. heeft vice-admiraal A. Vos, hoofd van de afdeeling materieel der Zeemacht bij het departement van Defensie, een afscheidsbezoek gebracht aan den minister van Defensie. Schout bij nacht L. A. C. M. Door man, die met ingang van 1 Januari 1940 tot hoofd dier afdeeling is be noemd, heeft hedenochtend als zoo danig zijn opwachting gemaakt bij den minister van Defensie. Hartelijke toespraken. Heden herdacht de heer H. L. v. d. Wal. adj.-commies bij de Staatsspoor wegen. zijn zilveren dienstfeest. Met zijn echtgeuoote pek auto van zijn wo ning gehaald, werd de jubilaris in te genwoordigheid van schier het geheele personeel, voor zoover de dienst dit toeliet, ontvangen op zijn eigen bureau. Allereerst werd de jubilaris toege sproken door den heer Swaving, in specteur der Ned. Spoorwegen, die zoo wel namens de directie der Spoorwe gen als namens den hoofdinspecteur Chef van den Lijndienst, het woord nam. Op een dag als vandaag, aldus spr.., is het wel eens dienstig, om den blik achterwaarts te richten en om zich te realiseeren. wat men nu eigen lijk in die kwart eeuw bereikt heeft. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat gij met voorbeeldigen ijver uw plicht deed. Dagen van regen, maar ook van zon. hebt gij, om het met eenige beeldspraak te zeggen, in het bedrijf medegemaakt. Werpt gij heden den blik vooruit, dan zou ik u willen aanraden, in de wijze van uw werk den weg te volgen, welken gij steeds ge gaan zijt. Tenslotte bood spr. namens de directie de gebruikelijke gratifica tie en diploma aan. Hierna was het woord aan den stationschef, den heer H. Lutgert, die namens het geheele personeel der Staatsspoor het woord voerde. Voor het vertrek van den heer Bemer waart gij belast met het uitma ken van den dienst der treinbeambten en na diens heengaan van het geheele personeel. Naast de belangen van de maatschappij, viel het u vaak moeilijk ook steeds de belangen van het perso neel te verwezenlijken. Veel te veel hebt ge u die vaak aangetrokken en de aanwezigheid van een zoo talrijke schare bewijst wel, dat gij nog niet zoo slecht bij het personeel aangeschre ven staat. Ook de omstandigheid, dat allen zonder uitzondering gaarne mede wilden doen in de kosten van het u aan te bieden huldeblijk, bewijst zulks. Spreker bood den jubilaris hierna een prachtig radiotoestel aan en dankte hem vooi den steun, welke spreker tij dens zijn verblijf hier ter stede mocht ondervinden. Aan mevr. v. d. Wal werd een bloem stuk aangeboden. De sluizen der welsprekendheid open den zich hierna met het aanbieden van gelukwenschen door den heer Nijmeijer, chef van de Vrachtgoederen loods namens het personeel dier afdee ling, door den oudsten hoofdconduc teur den heer Wezenbeek namens het treinpersoneel, door den ladingmeester den heer Mabelis die erop wees, dat v. d. Wal voor elkeen een vraagbaak en bijstand is, door den oudsten sein huiswachter Woerlee namens alle wachters, door den vroegeren collega chef-commies Bemer, door den heer Mosheuvel, depótehef namens den Bond van Ambtenaren bij de Nederl- Spoor wegen, die zijn woorden vergezeld liet gaan door de aanbieding van een mand bloemen, door den stationscom- mandant kapitein Viel, door den chef- kruier namens zijn personeel en ten slotte door den oud-commies den heer Amiabel. In een van groote waardeering ge tuigende rede heeft hierna de jubilaris allen dank gebracht voor de hulde hem bereid. Heeft spr. naast de be langen der Maatschappij ook steeds waar het mogelijk was de belangen van het personeel pogen te behartigen, hij hoopt op dezen ijmijlpaal van zijn ambtelijk leven op dezelfde wijze het belang van allen te dienen. In het stationsrestaurant werd hierna een verversching aangeboden en bleef men eenigen tijd gezellig bijeen. Prinses Armgard en Prins Aschwin bezoeken de Koningin Naar wij vernemen, hebben Prinses Armgard en Prins Aschwin, in gezel schap van Prins Bernhard, Zondagmid dag vanuit paleis Soestdijk, een bezoek gebracht aan de Koningin, ten paleize Noordeinde. Vrijkomende ruimte wordt parkeerterrein, Het houten hulpgebouw aan Groote Halstraat, dat vele jaren Bevolkingsbureau huisvesting gaf, waarschijnlijk nog in den loop van deze maand wörden afgebroken, waarna de vrijkomende ruimte tot parkeerterrein wordt ingericht De verbinding Amsterdam»— Lemmer v.v. Gistermiddag om twaalf uur zijn van de de Ruyterkade te Amsterdam de stoombooten „Holland” en „Jan Nie- veen” met den ijsbreker „Daniël Goed koop” vertrokken om te trachten de Lemmer te bereiken. De stoombooten „Friesland” en „Groningen IV”, komende van Lem mer, zijn gisteravond om half twaalf in de Oranjesluizen te Amsterdam aangekomen. De schepen hadden bui ten Urk. door het daar opgestapelde ijs eenige moeilijkheden ondervonden. De overtocht had lij uur geduurd. Een bewoonster lendrik van Deventerstraat gifte, dat Zaterdagavond, in de binnenstad haar 1- tegen het Hierover gewisseld, vast, dat proeven tijdens den tocht niet aanwe zig zijn geweest, doch dat de gebrui kelijke genomen proeven volkomen be vredigend verloopen waren. Bij afloop van den tocht, toen het schip, in den laten namiddag, weer in de Coenhaven te Amsterdam gemeerd lag, was men nog niet tot overeen stemming gekomen. De vlag van de scheepsbouwmaatschappij was niet verwisseld voor de vlag met hamer en sikkel, welk symbool reeds op den scheepswand geschilderd staat. Ingevolge contractueele bepalingen is 55 pCt. van de bouwkosten reeds betaald. Een zusterschip van de „Jo sif Stalin”, n.l. de „Molotov”, ligt bij na voltooid aan de werf van de Ned. Scheepsbouw-Maatschappij. Nader vernemen wij nog. dat na den proeftocht nog uitvoerige besprekingen zijn gehouden tusschen de directie van de Ned. Scheepsbouw-Maatschappij en de leden van de overnemingscommis- sie. Op formeele bezwaren kon de overdracht van het schip Zaterdag nog niet plaats hebben, doch deze zal Woensdag a.s. geschieden. Toch was het aantal gevallen in de omgeving Hoefkade, Jac. v. Campen- plein, Paul Krugerlaan en v. Rave- steynstraat minder dan het vorig jaar. Op de Hoefkade en in de v. Rave- steynstraat moest de politie in den Nieuwjaarsnacht enkele malen van den sabel gebruik maken om troepen joe lende jongens uiteen te drijven. Van verwondingen is niets gebleken. In de omgeving Goeverneurlaan Lorentz- plein, v. Zeggelenlaan moest de politie eenige malen van den gummistok ge bruik maken, daar men daar telkens brandjes trachtte te stichten, hetgeen echter slechts gedeeltelijk gelukte. Gedurende de laatste dagen van het afgeloopen jaar heeft de politie in sa menwerking met den reinigingsdienst diverse stapels kerstboomen opge ruimd, welke klaarblijkelijk bijeen wa ren gelegd met het doel ze in brand te steken. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is naar het bureau v. d. Venne- straat opgebracht te omstreeks 3 uur de 28-jarige expeditieknecht J. W. R., die bij een volksoploop op vordering van de politie niet wenschte door te loopen. Tijdens zijn overbrenging pleeg de de man verzet. Het publiek drong op zeker oogenblik dermate op. dat een der agenten een tweetal revolver schoten in de lucht loste. Voor een enthousiast jeugdig gehoor, dat de zaal tot den nok vulde, heeft de befaamde Engelsche trompetist Nat Go- nella op Oudejaarsavond een showcon cert gegeven. De bezetting van de band (normale rhythm section, 2 trompetten, een trombone en een saxophoon), was uitstekend aangepast aan de zaalafme- tingen. Het teamwerk van een sterke blaassectie was niet overheerschend. in tegendeel juist het op den voorgrond treden van solisten, is een van voortreffelijke hoedanigheden Gonella’s band tot een pittig, swing ensemble stempelen. Van het solowerk dienen vermeld een soepele trombonesolo (Getting senti mental over You) en een knappe St. Louis Blues door den bij de ..fans” ge liefden pianist Harold Hood. En zeker mag niet vergeten worden den drum mer, die met zijn geraffineerde tries aller bewondering afdwong (Tea for two voor piano en drums). Het programma, dat naast nummers, verscheidene oude bekenden, bevatte, werd in vlot tempo afgewerkt, afgewisseld door refreinzang van de lady-crooner Stella Moya (o.a. Little Sir Echo, Yes Siree). Miss Moya beschikt over uitstekende vocale gaven voor dit genre concerten. We zouden gaarne deze zangeres met haar vlotte en plastische mimiek meer gehoord hebben. Gonella zelf heeft zijn bewonderaars (sters) niet teleurgesteld en de zaal tot enthousiasme opgezweept met zijn ongelooflijk virtuoos spel. Hij heeft een eigen, typischen stijl, welke zich uit Armstrong studies heeft ontwikkeld Het ©ogenschijnlijke gemak, waarmede hij de geraffineerdste loopjes aan zijn instrument ontlokt, dwingt steeds op nieuw bewondering af Een echt Gonel- la-nummer dat veel bijval oogstte was ..Old Man Mose”. De aankondiging van verzoeknum mers werd met gejuich ontvangen. Niet aan alle wenschen kon worden voldaan, doch Gonella wist toch talrij ken te bevredigen Zoo speelde nij „Deep purple”, de specifieke Gonella „hit", ..I can’t dance” en natuurlijk de Tiger Rag (gekruid met een snufjr ATnstrong). Een speciale attractie tenslotte was de „den Haag Stomp”. Getuige het applauus is de hernieuw de kennismaking aan beide zijden van een alleraangenaamst karakter geweest.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10